HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝΟ Στούσι κέρδισε τον Γύρο της Ρόδου

Ο Στούσι κέρδισε τον Γύρο της Ρόδου

Καλύτερος Έλληνας ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης. 15ος ο Γιώργος Σταυρακάκης στο τελευταίο ετάπ.

Ο Ελβετός Κόλιν-Κρις Στούσι της Roth-Akros ήταν ο θριαμβευτής του φετινού Διεθνούς Ποδηλατικού Γύρου Ρόδου, κατακτώντας την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με επιτυχία χθες στο «Νησί των Ιπποτών» και ο αθλητής της ελβετικής επαγγελματικής ομάδας ήταν πρώτος στο «International Tour of Rhodes» παρά το γεγονός ό,τι χθες μετρήθηκε 25ος στο φώτο φίνις (όπου «έπεσαν» μαζί περίπου 30 ποδηλάτες), καθώς είχε συνολικά τον καλύτερο χρόνο και στα τρία ΕΠΑΠ του Γύρου.

Το 3ο ΕΤΑΠ απόστασης 171,5 χλμ, που ξεκίνησε υπό βροχή, αλλά ολοκληρώθηκε με λιακάδα, κέρδισε ο Δανός Alexander Kamp της επαγγελματικής ομάδας «Veloconcept» με χρόνο. Δεύτερος τερμάτισε ο (κάτω των 23 ετών) ποδηλάτης της Εθνικής Πολωνίας, Alan Banaszek και 3ος Ελβετός Thery Schir της ομάδας «Voralberg». Ο χρόνος που δόθηκε σε όλους που έπεσαν μαζί στο «νήμα» στο πρώτο γκρουπ ήταν 4 ώρες 03.46.

Ο Σταυρακάκης ξεχώρισε στο 3ο ΕΤΑΠ από ελληνικής πλευράς

Καλύτερος Έλληνας στο 3ο και τελευταίο ΕΤΑΠ ήταν ο Γιώργος Σταυρακάκης της Εθνικής Ελλάδας που τερμάτισε στο πρώτο γκρουπ με τον ίδιο χρόνο 4:03.46 και ήταν 15ος. Ακολούθησαν στην 50η θέση ο Περικλής Ηλίας με 4:04.09, στην 60η ο Παναγιώτης ΧριστόπουλοςΤσέλερ με 4:04.53, στην 63η ο Χαράλαμπος Καστραντάς με 4:15.30 και στην 64η ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης με 4:15.30.

Ο τελευταίος, πάντως, ήταν συνολικά ο κορυφαίος από ελληνικής πλευράς στον διεθνή Ποδηλατικό Γύρου Ρόδου στη Γενική Κατάταξη σε σύνολο 161 συμμετεχόντων αθλητών.

Οι Matthias Reutimann και Szymon Sajnok την πρωτιά στα σπριντ

Ο Matthias Reutimann της ελβετικής επαγγελματικής ομάδας Roth – Akros και ο Szymon Sajnok της εθνικής Πολωνίας κυριάρχησαν στα σπριντ ανάβασης και ευθείας (αντίστοιχα) του διεθνούς Ποδηλατικού Γύρου Ρόδου.

Ο Ελβετός πρωταθλητής συγκέντρωσε 19 πόντους στα έξι σπριντ ανάβασης των τριών ΕΤΑΠ του γύρου, αφήνοντας στη 2η θέση τον Λευκορώσο Stanislau Bazhlkou της Minsk Cycling Club που πήρε 10 πόντους και στην 3η θέση τον Ken-Levi Eikeland της FixIT με 8.

Στα σπριντ ευθείας ο πρωτοπόρος Πολωνός Szymon Sajnok πήρε 15 πόντους, ενώ τη 2η θέση κατέκτησε ο Ronald Thalmann της ελβετικής Roth – Akros με οκτώ πόντους και την 3η θέση ο Dominic Hrinkow της αυστριακής ομάδας «Hrinkow Advaris Cycleang».

Και τα δύο χθεσινά σπριντ ανάβασης κέρδισε ο Λευκορώσος Stanislau Bazhlkou, και τα σπριντ ευθείας ο Πολωνός ο Szymon Sajnok (το πρώτο σημερινό) και το δεύτερο ο Ιταλός Carmelo Foti της Leopard Pro Cycling.

Παρουσία πλήθους κόσμου και επισήμων οι απονομές

Οι απονομές των βραβείων στους νικητές έγινε στην Ψαροπούλα της Ρόδου, παρουσία πλήθους κόσμου και επισήμων, με επικεφαλής τον Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγίου, Γιώργο Χατζημάρκο, τον αντιδήμαρχο πολιτισμού και αθλητισμού του Δήμου Ρόδου, Τέρη Χατζηιωάννου, τον πρόεδρο της ΕΟΠ, Παναγιώτη Πριστούρη, τον βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρη Γάκη.

Τον διεθνή Ποδηλατικό Γύρο διοργάνωσαν η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου, ο Δήμος Ρόδου, το Ποδηλατικό Σωματείο Ροδήλιος και η εταιρία διοργάνωσης αθλητικών αγώνων Sports Tours Hellas, υπό την αιγίδα της UCI (Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας) και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας (ΕΟΠ).

Λεζάντες φωτογραφιών

Φ1: Περίπου τριάντα ποδηλάτες έπεσαν μαζί στον τερματισμό στο 3ο ετάπ

Φ2: Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Δημήτρης Γάκης με τον νικητή του σπριντ ανάβασης τον Ελβετό Matthias Reutimann

Φ3: Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης πήρε την καλύτερη θέση από ελληνικής πλευράς στη γενική κατάταξη

Φ4: Ο Ιάκωβος Γεωργίου, σύμβουλος της ΕΟΠ με τον νικητή στην κατηγορία κάτω των 23 ετών, τον Tom Wirtgen από το Λουξεμβούργο

Φ5: Ο Παναγιώτης Πριστούρης, πρόεδρος της ΕΟΠ έκανε τις απονομές στους τρεις πρώτους νικητές του 3ου ετάπ

Φ6: Ο Γιάννης Παπασταματάκης, πρόεδρος του Ποδηλατικού Σωματείου «Ροδήλιος» και πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής με τη νικήτρια ομάδα του Διεθνούς Γύρου Ρόδου, την ελβετική Roth-Akros

Φ7: Ο αντιδήμαρχος Ρόδου Τέρης Χατζηιωάννου με τον νικητή του σπριντ ευθείας τον Πολωνό Szymon Sajnok

Φ8: Ο Περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου Γιώργος Χατζημάρκος με τους τρεις πρώτους νικητές της γενικής κατάταξης

Φ9: Συνολικά 161 ποδηλάτες μετείχαν στον φετινό Διεθνή Γύρο Ρόδου

Φ10: Οι καιρικές συνθήκες ήταν καλύτερες χθες Κυριακή σε σχέση με τις δύο πρώτες ημέρες

Φ11: Καλή εμφάνιση έκαναν χθες οι Έλληνες αθλητές

Φ12: Ο Παναγιώτης Χριστόπουλος-Τσέλερ (Ροδήλιος)

Photo Credits: Nassos Triantafyllou