HomeHomeSliderΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΣΤΕΡΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ

ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΑΣΤΕΡΣ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ

Με την ανακήρυξη 7 νέων πρωταθλητών Ελλάδος, στα διάφορα ηλικιακά γκρουπ των 2 αγωνισμάτων (ατομική χρονομέτρηση και αγώνας αντοχής) ολοκληρώθηκε με επιτυχία το πανελλήνιο πρωτάθλημα Μαστερς, που διεξήχθει στο βόρειο τμήμα της Εύβοιας, στα όρια του φιλόξενου Δήμου Ιστιάιας – Αιδηψού.

Η Ατομική Χρονομέτρηση των 13χλμ. άνοιξε τον χορό των μεταλλίων, κυρίως για την ομάδα του Τάλω, που το σύνολο τους, που κατέκτησαν οι αθλητές της Χανιώτικης ομάδας ήταν το μεγαλύτερο από κάθε άλλο σωματείο.

Καλύτερος χρόνος ο Γιάννης Ζεντέλης (Τάλως) με χρόνο 17:00 ήταν ο νικητής του ηλικιακού γκρουπ 40-49 ετών.  Ο Αλέξανδρος Μαρκόπουλος (ΟΦΝ Ιωνίας) ήταν ο  νικητής των 30-39ετών και ο Λουκάς Καταπόδης (Πήγασος Κυψέλης) στην κατηγορία 50+ ετών.

Την Κυριακή στον αγώνα αντοχής 82 χλμ, και σε μια τεχνική και απαιτητική διαδρομή, που ξεκίνησε στα Λουτρά Αιδηψού και έγινε ακόμα πιο δύσκολη όταν οι αθλητές μπήκαν στο κυκλικό κομμάτι της Λιχάδας, ανέδειξε τους πιο δυνατούς αναβάτες, οι οποίοι ήταν αυτοί που ξεχώρισαν και άντεξαν τον υψηλό ρυθμό του αγώνα.  Με την είσοδο στο σιρκουί των 4 στροφών. και με την “βοήθεια” της ανηφόρας σταδιακά σχηματίστηκε ένα γκρουπ 7 αθλητών, που ήταν αυτό, που έφτασε τελικά στην γραμμή τερματισμού και έδωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Νικητής της κατηγορίας Α (30-39) ο Σπύρος Λακιωτάκης (Τάλως), της κατηγορίας Β (40-49) ο Αλέξανδρος Μπαξεβάνος (Λάρισα), της κατηγορίας Γ(50-59) ο Μανώλης Μαραγκουδάκης (Τάλως) και τέλος στην κατηγορία Δ (60+) ο Κώστας Κατσιλιέρης (ΑΕΚ). Αξίζει να σημειωθεί ότι η κατηγορία Δ, διεξήχθει σε ξεχωριστό αγώνα(54χλμ) για πρώτη φορά στην Ελλάδα, αφού συμμετείχαν 13 ποδηλάτες άνω των 60 ετών.