HomeHomeSliderΑπολογισμός Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων

Απολογισμός Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Παίδων-Κορασίδων

Την Κυριακή 12 Σεπτεμβρίου ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου, που φιλοξενήθηκε στην Αταλάντη (11-12/09), σε συνεργασία της Ελληνικής Ομοσπονδίας με τον Δήμο Λοκρών.

«Double» για την ΑΕΚ Τρίπολης στις κορασίδες

Η Κωνσταντίνα Φαρφαρά κατέκτησε τον τίτλο στην ατομική χρονομέτρηση. Η ταχύτατη αθλήτρια της ΑΕΚ Τρίπολης ήταν εξαιρετική στην διαδρομή 12,2 χιλιομέτρων στους δρόμους της Αταλάντης και με χρόνο 18:23’ διέλυσε τον ανταγωνισμό. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Βασιλική Κόκκαλη του ΠΓΣ Λάρισας με επίδοση 18:42’ και στην τρίτη η Άρτεμις Γιακουμέλου του ΠΟ Πατρών με χρόνο 18:58’.

Όσον αφορά την αντοχή, η Χριστίνα Κυριαζάκου αποδείχτηκε πιο δυνατή στα τελευταία μέτρα της διαδρομής 49 χιλιομέτρων με εκκίνηση και τερματισμό στον περιφερειακό της Αταλάντης. Η νεαρή αθλήτρια των Αρκάδων, κέρδισε στο σπριντ την Βασιλική Κόκκαλη του ΠΓΣ Λάρισας (2η) και την Μαρία  Καρδαμάκη του ΠΟΧ Τάλως (3η).

Χιώτης και Παναγάκος τους τίτλους στους παίδες

Ο Ιωάννης Χιώτης είναι ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδας στην κατηγορία παίδων στο αγώνισμα της αντοχής. Ο ποδηλάτης του ΠΑΣ Άτλα Ρεθύμνου επικράτησε στο μαζικό σπριντ που έλαβε χώρα στον περιφερειακό της Αταλάντης των Ιάσωνα Μαντά (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) και Σπύρου Θεοχάρη (ΑΠΟ Κορωπίου), που πήραν τις θέσεις δύο και τρία αντίστοιχα.

Ο Πέτρος Παναγάκος πήρε τον τίτλο στην ατομική χρονομέτρηση. Ο ποδηλάτης του ΓΣ Σπαρτιατικού δεν είχε αντίπαλο στην επίπεδη διαδρομή του Δήμου Λοκρών, ολοκληρώνοντας τα 12,2 χιλιόμετρα με επίδοση 15:35’, μισό λεπτό ταχύτερος από τον δεύτερο! Εκεί βρέθηκε ο εξίσου γρήγορος Δημήτρης Σιδέρης του ΠΣ Τρικάλων (16:08’), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιωάννης Χιώτης του  ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου (16:17’).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τους τέσσερις νέους πρωταθλητές σε αντοχή και ατομική χρονομέτρηση. Φυσικά, πολλά συγχαρητήρια αξίζουν σε  όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος το Σαββατοκύριακο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα.