HomeHomeSliderΑπολογισμός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Απολογισμός Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Δρόμου ολοκληρώθηκε την Κυριακή. Η ελληνική αποστολή βρίσκεται ήδη στον δρόμο της επιστροφής από το Τρέντο, όπου φιλοξενήθηκαν οι αγώνες σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

Δεν τα κατάφερε ο Μπουτόπουλος, πρωταθλητής ο Κολμπρέλι

Τελευταίος χρονικά στο σιρκουΐ του ιταλικού βορρά εμφανίστηκε ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2021, Γιώργος Μπουτόπουλος, στην αντοχή των ανδρών. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός, αλλά και πολύ δύσκολος, καθώς υπήρχαν διαρκείς επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο ρυθμός να χτυπήσει… κόκκινο από τα πρώτα χιλιόμετρα. Ο αθλητής του Άλφα Καλλιθέας άντεξε στο ξεκίνημα, όμως όπως και το μεγαλύτερο τμήμα του γκρουπ δεν κάλυψε το χρονικό όριο στην συνέχεια.

Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα του ο Σόνι Κολμπρέλι, με την Ιταλία να διατηρεί τα σκήπτρα για 4η διαδοχική χρονιά. Ο Ιταλός ποδηλάτης της Bahrain Victorius επιτέθηκε στα τελευταία χιλιόμετρα από το τελικό ξεκόλλημα, μαζί με τους Ρέμκο Έβενπουλ (Βέλγιο) και Μπενουά Κοσνεφρουά (Γαλλία). Ο Γάλλος εγκατέλειψε πρώτος την παρέα των τριών, με το σπριντ ανάμεσα στους άλλους δύο να αναδεικνύει νικητή τον 31χρονο Ιταλό. Το παιδί-θαύμα της Dequenick Quick Step τερμάτισε δεύτερο και ο 25χρονος ποδηλάτης της AG2R τρίτος.

Αναλυτικά αποτελέσματα εδώ

Κυρίαρχη η Φαν Ντάικ στις γυναίκες, δεν τερμάτισε η Φασόη

Η Βαρβάρα Φασόη δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει και αυτή με την σειρά της την διαδρομή των γυναικών. Η ποδηλάτρια του Πόρτο Λεόνε κρατήθηκε στους πρώτους γύρους εντός χρονικού ορίου στο σιρκουΐ του Τρέντο, ωστόσο απέτυχε να το επαναλάβει και στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Την φανέλα της πρωταθλήτριας Ευρώπης κατέκτησε η Έλεν Φαν Ντάικ από την Ολλανδία, για πρώτη φορά στην καριέρα της! Η αθλήτρια της Trek Segafredo πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή σόλο επίθεση στα τελευταία 26 χιλιόμετρα της διαδρομής, κράτησε πίσω όλες τις αντιπάλους και πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού.

Στο σπριντ που ακολούθησε για το βάθρο, η Λιάνε Λίπερτ (DSM) από την Γερμανία επικράτησε κατακτώντας την δεύτερη θέση, ενώ στην τρίτη βρέθηκε η Ράσα Λελεϊβίτε (Aromitalia Basso Bikes) από την Λιθουανία, στην σημαντικότερη στιγμή της καριέρας της.

Πάλεψε όσο μπορούσε ο Αρβανίτου

Ούτε ο αγώνας αντοχής εφήβων είχε ελληνικό τερματισμό, καθώς έχασε το όριο ο Νικηφόρος Αρβανίτου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κινήθηκε μαζί με το πελοτόν στους δύο πρώτους γύρους, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, απόρροια και της έλλειψης εμπειρίας. Στον πέμπτο γύρο του σιρκουΐ έχασε το χρονικό όριο από το γκρουπ των πρωτοπόρων, με αποτέλεσμα να σταματήσει. Η διαδρομή είχε συνολικό μήκος 107,2 χιλιόμετρα. Κάθε γύρος είχε διάρκεια 13,2 χιλιομέτρων με 250 υψομετρικά και σημείο αναφοράς την ανάβαση του Πόβο (3.6 χλμ.-4,7%).

Την φανέλα του πρωταθλητή Ευρώπης κατέκτησε ο Ρομάν Γκρεγκουάρ. Ο πρωταθλητής Γαλλίας τα τελευταία δύο χρόνια, κέρδισε στο σπριντ τον Νορβηγό Περ Σταντ Χάγκενες που αγωνίζεται στην αναπτυξιακή ομάδα της Jumbo Visma και τον συμπατριώτη του Λένι Μαρτίνες, που φοράει την φανέλα της αναπτυξιακής ομάδας της Groupama FDJ.

Λίγες ώρες νωρίτερα, ο Αρβανίτου είχε καταλάβει την 48η θέση στην ατομική χρονομέτρηση. Ο νεαρός ποδηλάτης του ΑΟ Θησέα αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα από το ξεκίνημα της προσπάθειάς του, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να κάνει την αναμενόμενη εμφάνιση. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την διαδρομή 22,4 χιλιομέτρων με χρόνο 30:41’ και μέση ωριαία ταχύτητα 43.8 χιλιόμετρα.

Την φανέλα του πρωταθλητή Ευρώπης εκεί κατέκτησε ο Άλεκ Σέγκαερτ από το Βέλγιο με επίδοση 26:27’ και μέση ταχύτητα 50,8 χιλιόμετρα. Στην δεύτερη θέση  βρέθηκε ο συμπατριώτης του και neo-pro της Bora Hansgrohe, Σίαν Άουντεμπρουκς (26:32’, 50.6 χλμ./ώρα). Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γάλλος, Έντι Λ’ Ουιτούζ, της αναπτυξιακής ομάδας της Groupama FDJ (27:07’, 49.5 χλμ./ώρα).