HomeHomeSliderΑποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας (Day 1)

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας (Day 1)

Με απόλυτη επιτυχία συνεχίστηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας την Παρασκευή. Μετά το Όμνιουμ σειρά πήραν τα αγωνίσματα ταχύτητας και αντοχής, με τους ποδηλάτες και τις ποδηλάτισσες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και να χαρίζουν όμορφες εικόνες σε όσους παρακολούθησαν από κοντά την διοργάνωση.

Κυρίαρχος ο Βόλος και η Λάρισα στα σπριντ

Οι ομάδες της Θεσσαλίας είχαν την τιμητική τους στα αγωνίσματα ταχύτητας. Ο ΠΟ Βόλου επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο ομαδικό σπριντ των ανδρών. Η τριάδα με τους Χρήστο Βολικάκη, Ηλία Τούντα και Μιλτιάδη Χαρόβα ήταν αλάνθαστη τόσο στον προκριματικό, όσο και στον τελικό, κατακτώντας δίκαια τον τίτλο της πρωταθλήτρια Ελλάδος.

Στον αγώνα του χρυσού μεταλλίου κέρδισε με διαφορά ενός δευτερόλεπτου τον ΠΓΣ Λάρισας των Σωτήρη Μπρέτα, Θανάση Παπαβασιλείου και Μιχάλη Τζέγκα (46.494/58 χλμ. μέση ωριαία – 47.530/56,8 χλμ. μέση ωριαία). Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον ΠΟ Πάτρας, ο οποίος επικράτησε καθαρά του Τάλου στον μικρό τελικό.

Στο keirin, ο Σωτήρης Μπρέτας είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας για το 2022. Ο  σπρίντερ του ΠΓΣ Λάρισας αποδείχτηκε πιο δυνατός στον τελευταίο γύρο του τελικού, αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Γιάννη Καλογερόπουλο (ΠΟ Πάτρας) και στην τρίτη τον Ηλία Τούντα (ΠΟ Βόλος).

Ξεχώρισαν Πανηγυράκης, Δράκος και Βολικάκης

Στο πρωϊνό πρόγραμμα της Παρασκευής, η αυλαία των τελικών άνοιξε με τον αγώνα των πόντων. Εκεί, ο Γιάννης Πανηγυράκης κατέκτησε τη φανέλα του πρωταθλητή, με συνολική συγκομιδή 42 πόντων. Ο ποδηλάτης του Τάλου ήταν ένας από τους έξι που κατάφερε να ρίξει γύρο στο γκρουπ, ωστόσο η νίκη του κρίθηκε στο τελικό σπριντ όπου πήρε την 4η θέση και τους βαθμούς που χρειαζόταν για να κλειδώσει την πρωτιά. Στην δεύτερη θέση, μόλις δύο πόντους πίσω τερμάτισε ο Ορέστης Ράπτης (Διαγόρας Ρόδου) και στην τρίτη με 35 ο Γιώργος Μπουτόπουλος (Άλφα Καλλιθέας).

Ο Νίκος Δράκος επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση και την Παρασκευή. Έπειτα από τον τίτλο του πρωταθλητή στο Όμνιουμ, κατέκτησε τη φανέλα και στην ατομική καταδίωξη. Ο αθλητής του Διαγόρα Ρόδου κάλυψε την απόσταση των 4 χιλιομέτρων σε 4:30.239, με την μέση ωριαία ταχύτητά του να υπερβαίνει τα 53 χιλιόμετρα! Το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Δημήτρης Χρηστάκος, που ήταν ο μοναδικός που απείλησε τον χρόνο του Ροδίτη (4:34.379, 52,4 χλμ./ώρα). Το χάλκινο πήγε στον Μιλτιάδη Γιαννούτσο του Αιόλου, που ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με χρόνο 4:51.461 και μέση ωριαία 49,4 χλμ.

Τέλος, στο elimination ο Χρήστος Βολικάκης ήταν ο τελευταίος… επιζών! Ο Βολιώτης πρωταθλητής κινήθηκε με σωστή τακτική μέσα στο γκρουπ, έφτασε στο τελικό σπριντ με τον Ζήση Σούλιο (Αίολος), περνώντας πρώτος την γραμμή του τερματισμού. Ο ποδηλάτης του Αιόλου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, ενώ στο τρίτο βρέθηκε ακόμα ένας αθλητής του ΠΟ Βόλου, ο Στέφανος Κλόκας.

Διασυλλογικοί οι αγώνες των γυναικών

Η Αργυρώ Μηλάκη συνέχισε τις θετικές εμφανίσεις στην πίστα, κερδίζοντας το σπρίντ των γυναικών. Η αθλήτρια του Άτλα Ρεθύμνου έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις καθόλη την διάρκεια της ημέρας, ενώ στον τελικό ξεπέρασε το εμπόδιο της εξίσου έμπειρης Χριστίνας Πρίντεζη.

Η ποδηλάτισσα του Ερμή Μαρκοπούλου χάρισε στον ιστορικό σύλλογο το παρθενικό του μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση. Στην τρίτη θέση του αγωνίσματος τερμάτισε η Βασιλική Φραγκιουδάκη (ΑΟ Κύδων), έπειτα από την επικράτησή της κόντρα στην Κωνσταντίνα Κάρλου.

Θυμίζουμε ότι και οι υπόλοιποι αγώνες των γυναικών, διεξήχθησαν σε διασυλλογικό επίπεδο, καθώς δεν συγκέντρωσαν τον απαιτούμενο αριθμό αθλητριών. Σε αυτούς, η Χριστίνα Πρίντεζη (Ερμής Μαρκοπούλου) κέρδισε το ατομικό χρονόμετρο 500 μ., ενώ η Αργυρώ Μηλάκη πήρε την πρωτιά στο scratch.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τους πρωταθλητές και τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, καθώς και όλους τους αθλητές και τα σωματεία που έλαβαν μέρος.