HomeHomeSliderΟλοκλήρωσε με καλή παρουσία τον Γύρο της Αντάλια ο Μπούγλας

Ολοκλήρωσε με καλή παρουσία τον Γύρο της Αντάλια ο Μπούγλας

Ο Γιώργος Μπούγλας ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της ελληνικής ποδηλασίας στο εξωτερικό την εβδομάδα που πέρασε. Ο Τρικαλινός πρωταθλητής συμμετείχε με την Spor Toto Cycling στον Γύρο της Αντάλια (2.1 κατηγορίας), ολοκληρώνοντας με θετικό πρόσημο την παρουσία του στην Τουρκία.

Ο Μπούγλας στο μαζικό σπριντ του εναρκτήριου ετάπ τερμάτισε στην 14η θέση. Στο δεύτερο όπου ο βαθμός δυσκολίας ήταν αρκετά μεγαλύτερος, κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο γκρουπ και να πάρει την 9η θέση στο σπριντ που έλαβε χώρα στην Αντάλια. Στο «βασιλικό» ετάπ του Γύρου (3ο ετάπ), με ανηφορικό τερματισμό κινήθηκε εντός χρονικού ορίου κλείνοντας την ημέρα 97ος. Στην 4η και τελευταία μέρα διατηρήθηκε ψηλά στο γκρουπ, ωστόσο στο σπριντ κλείστηκε και περιορίστηκε στην 34η θέση.

Όσον αφορά την γενική κατάταξη, εκεί ο Έλληνας ποδηλάτης ολοκλήρωσε την παρουσία του στην 83η θέση 07:45’ πίσω από τον πρωτοπόρο. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γιάκουμπ Χιντσγκάουλ της UNO X Pro. O 21ος ετών Δανός αθλητής έκανε την διαφορά στον ανηφορικό τερματισμό του 3ου ετάπ, πήρε τη φανέλα της γενικής και κατάφερε να την υπερασπιστεί μέχρι τέλους.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τον Γιώργο Μπούγλα για την εξαιρετική προσπάθειά του.