HomeHomeSliderΆνοιξε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (Α, Γ)

Άνοιξε η αυλαία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (Α, Γ)

Nations Cup

Ξεκίνησε την Τρίτη με κάθε επισημότητα, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας για τις κατηγορίες elite ανδρών και γυναικών, στο Γκρένχεν της Ελβετίας. Η ελληνική αποστολή αποτελούμενη από τους Σωτήρη Μπρέτα (ΠΟ Βόλος), Ιωάννη Καλογερόπουλο (ΠΟ Πατρών), Κωνσταντίνο Λιβανό (ΠΟΧ Τάλως), Δημήτρη Χριστάκο (Άλφα Καλλιθέας) και Ζήση Σούλιο (ΠΟ Βόλος), ξεκίνησε από την πρώτη μέρα την προσπάθειά της, με στόχο τα καλύτερα δυνατά πλασαρίσματα.

Εκκίνηση με 8η θέση στο ομαδικό σπριντ

Στην 8η θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά του, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο ομαδικό σπριντ. Η τριάδα των Σωτήρη Μπρέτα, Ιωάννη Καλογερόπουλου και Κωνσταντίνου Λιβανού, κατάφερε να περάσει με τον 8ο καλύτερο χρόνο τον προκριματικό (44.810’’). Στην συνέχεια όμως έπεσε πάνω στoυς παγκόσμιους πρωταθλητές Ολλανδούς, μένοντας εκτός ζώνης μεταλλίων. Τελικός χρόνος 44.916 δευτερόλεπτα.

Όσον αφορά την φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης, πήγε στην κορυφαία σχολή σπρίντερ σε επίπεδο πίστας τα τελευταία χρόνια, Ολλανδία. Οι Τζέφρι Χούγκλαντ, Χάρι Λαβρέισεν και Ρόι Φαν Ντεν Μπεργκ, ήταν σχεδόν δύο δευτερόλεπτα ταχύτεροι από την Γαλλία στον τελικό, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο (42.302’’/63,8 χλμ. ώρα). Το αργυρό πήγε στους Τίμι Γκιγιόν, Ραγιάν Χελάλ και Σεμπαστιέν Βιζιέ (44.193’’/61,0 χλμ. ώρα). Στην μάχη του χάλκινου, οι Πολωνοί επικράτησαν τον Βρετανών για 37 εκατοστά του δευτερολέπτου!

Πάλεψε, αλλά… ο Χριστάκος

Επόμενος που ρίχτηκε στην μάχη ήταν ο Δημήτρης Χριστάκος στον αγώνα αποκλεισμού (elimination race). Ο ποδηλάτης του Άλφα Καλλιθέας πάλεψε, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατηθεί για αρκετή ώρα στον αγώνα, μένοντας εκτός συνέχειας στον 4ο γύρο αποκλεισμού, καταλαμβάνοντας την 19η θέση.

Πρωταθλητής Ευρώπης στέφθηκε ο Σεργκέι Ροστόφτσεφ από την Ρωσία, για πρώτη φορά στην καριέρα του στην κατηγορία elite ανδρών. Πίσω του στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ζοάο Ματίας από την Πορτογαλία, κατακτώντας το πρώτο μετάλλιο της καριέρας του, ενώ στην τρίτη βρέθηκε ο Τομά Μπουντά από τη Γαλλία.

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σας Σωτήρη, Ιωάννη, Κωνσταντίνε και Δημήτρη.