HomeHomeSliderΑποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας (Day 2)

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας (Day 2)

Πίστας

Το απόγευμα του Σαββάτου έπεσαν οι τίτλοι τέλους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας για το 2022, στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών. Ο Σωτήρης Μπρέτας αποτέλεσε τον μεγάλο πρωταγωνιστή της ημέρας, ενώ ο ΠΟ Βόλου πρώτευσε στην ομαδική βαθμολογία.

Κυρίαρχος ο Μπρέτας στην ταχύτητα

Ο Σωτήρης Μπρέτας έπειτα από την φανέλα του πρωταθλητή στο keirin, πρόσθεσε ακόμα δύο στο ενεργητικό του από το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η πρώτη ήρθε στο χιλιόμετρο ατομικής χρονομέτρησης (1 km TT), όπου ο ποδηλάτης του ΠΓΣ Λάρισας με επίδοση 1:03.331 (56,8 χλμ./ώρα) πήρε το χρυσό μετάλλιο. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σταμάτης Σαββάκης του Ροδήλιου σχεδόν ένα δευτερόλεπτο πίσω (1:04.203, 56 χλμ./ώρα). Στην τρίτη, βρέθηκε ο Ηλίας Τούντας του ΠΟ Βόλου, προσθέτοντας ακόμα ένα μετάλλιο στις αποσκευές του (1:04.703, 55,6 χλμ./ώρα).

Ο Μπρέτας κατέκτησε τη φανέλα και στο σπριντ. Ο έμπειρος ποδηλάτης επικράτησε στον τελικό του Κωνσταντίνου Λιβανού (ΠΟΧ Τάλως), με τους δύο συναθλητές στην Εθνική Ομάδα να χαρίζουν όμορφες μάχες. Ο αγώνας του χάλκινου μεταλλίου ήταν υπόθεση του ΠΟ Πατρών, με τους Γιάννη Καλογερόπουλο και Δημήτρη Βουκελάτο να τίθενται αντιμέτωποι. Νικητής αναδείχτηκε ο πρώτος, κλείνοντας την παρουσία του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα με τρία μετάλλια.

Στο scratch, ο Δημήτρης Χρηστάκος του Άλφα Καλλιθέας πρόσθεσε ακόμα ένα μετάλλιο στην συλλογή της ομάδας του και την προσωπική του. O 22χρονος ποδηλάτης πήρε τη νίκη μπροστά από τον Ζήση Σούλιο (Αίολος) και τον Ορέστη Ράπτη (ΓΣ Διαγόρας), που τον πλαισίωσαν στο βάθρο, στις θέσεις 2 και 3 αντίστοιχα.

Ο Βόλος πρώτευσε στα ομαδικά της αντοχής

Στην ομαδική καταδίωξη ο ΠΟ Βόλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση. Η τετράδα των Μιλτιάδη Χαρόβα, Παναγιώτη Παρασκευόπουλου, Ζαφείρη και Χρήστου Βολικάκη έκανε εξαιρετική κούρσα στον αγώνα του χρυσού μεταλλίου, επικρατώντας «καθαρά» του ΠΟΧ Τάλου. Ο σύλλογος των Χανίων απαρτιζόταν από τους Γιάννη Πανηγυράκη, Παναγιώτη Μαρκάκη, Γιώργο Σταυρακάκη και Πολυχρόνη Τζωρτζάκη.

Στη μάχη του χάλκινου, ο Ροδήλιος σε μία πολύ ισορροπημένη κούρσα, πήρε τη νίκη κόντρα στο Άλφα Καλλιθέας. Αριστείδης Κουτούνης, Μαρτίνος Μούτσιος, Κυριάκος Παπασταματάκης και Μιχάλης Σαββάκης ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους σε 4:24.636 (54,4 χλμ./ώρα), την ώρα που η τετράδα των Μπουτόπουλου, Χρηστάκου, Κωνσταντάκου και Πεταλά έκλεισε τη δική της σε 4:25.383 (54,2 χλμ./ώρα).

Και στο Madison πρωταθλητής Ελλάδας για το 2022 είναι ο ΠΟ Βόλου. Το ντουέτο των Χρήστου και Ζαφείρη Βολικάκη κινήθηκε πολύ έξυπνα στρατηγικά και με 65 πόντους συνολικά ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Πίσω τους με διαφορά 11 πόντων, βρέθηκαν οι Δημήτρης Χρηστάκος και Γιώργος Μπουτόπουλος του Άλφα Καλλιθέας (54). Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν Νίκος Δράκος και Ορέστης Ράπτης του Διαγόρα Ρόδου με 38 πόντους.

Διασυλλογικοί οι αγώνες των γυναικών

Με τον απαιτούμενο αριθμό αθλητριών να μην συμπληρώνετε, τα αγωνίσματα των γυναικών του Σαββάτου πραγματοποιήθηκαν σε διασυλλογικό επίπεδο. Στο keirin, η Αργυρώ Μηλάκη πήρε ακόμα μία νίκη, ολοκληρώνοντας με θετικό πρόσημο την παρουσία της στο αγωνιστικό διήμερο. Σε μία δυνατή μάχη, η ποδηλάτισσα του Άτλα Ρεθύμνου άφησε πίσω την Χριστίνα Πρίντεζη (Ερμής Μακροπούλου) και την Κωνσταντίνα Κάρλου (ΠΟ Πάτρας).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει όλους τους αθλητές και τις αθλήτριες, καθώς και τα σωματεία που συμμετείχαν.