HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ5ος ο Περικλής Ηλίας στη Νότιο Αφρική

5ος ο Περικλής Ηλίας στη Νότιο Αφρική

Άλλη μια μεγάλη επιτυχία για τον Περικλή Ηλία. Δίδυμο με τον Πορτογάλο Τιάγκο Φερέιρα κατέκτησε την 5η θέση στην τελική γενική κατάταξη, στον διεθνή 7ήμερο αγώνα ορεινής ποδηλασίας –εξαιρετικά επίπονο- που ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή (20/03) στο Κέιπ Έπικ, στη Ν Αφρική.

Οι δύο αθλητές τερμάτισαν 10οι στην τελευταία διαδρομή – ετάπ του αγώνα μήκους 86 χλμ. από το Μπόσενταλ στο Μέρενταλ, ενώ είχαν πάρει την 1η θέση στο 6ο ετάπ που έγινε το Σάββατο (19/03).

Νικητές του αγώνα στο Κέιπ Έπικ ανεδείχθησαν οι Καρλ Πλατ (Γερμανία) και Ουρς Χιούμπερτ (Ελβετία). Να σημειώσουμε μάλιστα ότι ο πρώτος κερδίζει τον συγκεκριμένο αγώνα για 5η φορά, από το 2004 που ήταν η πρώτη.

Η τελική γενική κατάταξη στη Νότια Αφρική:

1. Πλατ Κάρλ (Γερμανία) – Χιούμπερ Ουρς (Ελβετία) 28:13.28
  2. Ρόρμπαχ Νίκολα (Ελβετία) – Πφρόμερ Ματίας (Γερμανία) +13:08
  3. Πόρο Σάμιουελ (Ιταλία) – Φεράρο Νταμιάνο (Ιταλία) +25:04

—–

1. Ηλίας Περικλής (Ελλάδα) – Φερέιρα Τιάγκο (Πορτογαλία) +39:05

Στο πλάνο του Έλληνα πρωταθλητή τώρα υπάρχει ξεκούραση και ακολουθούν κι άλλοι δύσκολοι αγώνες για να επιτευχθεί ο μεγάλος στόχος, η συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο. Να θυμίσουμε ότι ο Περικλής Ηλίας και πάλι δίδυμο με τον Τιάγκο Φερέιρα, πριν από λίγες ημέρες είχαν κερδίσει τον μαραθώνιο της ορεινής, στην Ανδαλουσία.

Στην φωτογραφία ο Περικλής Ηλίας τερματίζει πρώτος, μαζί με τον παρτενέρ του Πορτογάλο Τιάγκο Φερέιρα, στο ετάπ του Σαββάτου στο Κέιπ Έπικ της Νοτίου Αφρικής.