HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ12ος στo Ευρωπαϊκό ο Βολικάκης

12ος στo Ευρωπαϊκό ο Βολικάκης

Μεγάλες οι εκπλήξεις στο αγώνισμα του σκρατς, στους αγώνες που γίνονται στο Βερολίνο.

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέκτησε την 12η θέση, στο σκρατς, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας που διεξάγεται στο Βερολίνο. Ένα αγώνισμα με πολλές και μεγάλες εκπλήξεις, μιας και όλα τα μεγάλα φαβορί βρέθηκαν εκτός βάθρου.

Μεγάλος νικητής ήταν ο Γάλλος Άντριεν Γκαρέλ που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και τον ακολούθησαν στο βάθρο ο Ούγγρος Κρίστιαν Λοβάσι και ο Ουκρανός Ρoμάν Γκλάντις.

Ενδεικτικό των εκπλήξεων στο σημερινό αγώνισμα του σκρατς είναι το γεγονός και οι τρεις αθλητές που πέρυσι είχαν ανέβει στο βάθρο τερμάτισαν πίσω από τον Έλληνα πρωταθλητή του Παναθηναϊκού. Ο νικητής το 2016 Ελβετός Γκαέλ Σουτέρ ήταν 16ος, ο δεύτερος πέρυσι και Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη, Άντριαν Τεκλίνσκι 20ος και ο Ολλανδός Βιμ Στοέτινγκα 14ος.

Εκτός από τον Χρήστο Βολικάκη στο Βερολίνο βρίσκονται δύο ακόμα Έλληνες ποδηλάτες, οι Ζαφείρης Βολικάκης, Σωτήρης Μπρέτας. Αθλητές που ταξίδεψαν στην Γερμανία με δικά τους έξοδα, μιας και η Ομοσπονδία αντιμετωπίζει σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Στην αποστολή μετέχει και ο προπονητής  Στέργιος Σαλπαδήμας.

Στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βερολίνο, το οποίο ολοκληρώνεται την Κυριακή (22/10) μετέχουν 330 αθλητές και αθλήτριες από 29 χώρες.