Οι νικητές της 2ης μέρας του Πανελληνίου πίστας Elite

Ο Χρήστος Βολικάκης έφθασε τα 4 χρυσά, ενώ ο Παναθηναϊκός κέρδισε και το ομαδικό σπριντ. 

Δύο ακόμα χρυσά μετάλλια κέρδισε ο Χρήστος Βολικάκης, μεγάλος πρωταγωνιστής και της δεύτερης αγωνιστικής ημέρας, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας ανδρών-γυναικών Elite, που διεξάγεται στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο, στο ΟΑΚΑ.

Ο Χρήστος Βολικάκης όπως αναμενόταν αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας και στους πόντους και στο ομαδικό σπριντ με τον Παναθηναϊκό αγωνιζόμενος με τον αδελφό του Ζαφείρη και τον Χρήστος Τσερεντζούλια. Θυμίζουμε ότι την πρώτη μέρα των αγώνων ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλάτης της πίστας είχε κερδίσει τα χρυσά στο σκρατς και στο ομαδικό πουρσουΐτ με τον Παναθηναϊκό.

Στην ατομική καταδίωξη στα 1.000μ. πρώτος ήταν ο Παναγιώτης Παγώνης του Κρόνου Νίκαιας, κάνοντας δύο τα χρυσά του (σ.σ. είχε κερδίσει και τα 200μ. ατομική καταδίωξη), ενώ στα 4χλμ. πρώτος ήταν ο Γιώργος Σταυρακάκης του ΠΟ Χανίων Τάλως.

Στις γυναίκες, όπως και στην πρώτη ημέρα δύο ήταν οι μεγάλες πρωταγωνίστριες. Η Ελένη Τσαβαρή (ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος) που κέρδισε το σκρατς, έχοντας προηγηθεί η νίκη της στο ατομικό πουρσουΐτ και η Ιωάννα Πλέγα (ΠΕΣΑ Αστέρας) που πήρε το χρυσό και στα 500μ. ατομικής χρονομέτρης ενώ την προηγούμενη μέρα είχε κερδίσει στα 200μ.

Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας του Πανελληνίου πίστας Α-Γ Elite;

  • Άνδρες

Πόντοι

  1. Βολικάκης Χρήστος (ΠΑΟ)
  2. Κλόκας Στέφανος (ΠΟ Βόλου)
  3. Πανούτσος Μίλτος (ΠΟ Πατρών)

Ατομική καταδίωξη 4χλμ.

  1. Σταυρακάκης Γιώργος (ΠΟ Χανίων Τάλως)
  2. Αχτύπης Αντώνης (ΠΟ Πατρών)
  3. Πανηγυράκης Γιάννης (ΠΟ Χανίων Τάλως)

Ομαδικό σπριντ

  1. Παναθηναϊκός (Χρήστος Βολικάκης, Ζαφείρης Βολικάκης, Χρήστος Τσερεντζούλιας)
  2. Σπαρτιατικός (Βασίλης Δημητρόπουλος, Δημήτριος Χρηστάκος, Μιχάλης Χαλκιόπουλος)
  3. Κρόνος Νίκαιας (Δημήτρης Κουτσονικολής, Νικόλαος Παγώνης, Γιάννης Φαλιανάκης)

1.000μ. Ατομική καταδίωξη

  1. Παγώνης Παναγιώτης (Κρόνος Νίκαιας)
  2. Δημητρόπουλος Βασίλης (Σπαρτιατικός)
  3. Γεωργιάδης Γιώργος (Ποδηλάτης)
  • Γυναίκες

Σκρατς

  1. Τσαβαρή Ελένη (Μεσόγειος Ρόδου)
  2. Πλέγα Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
  3. Αθανασοπούλου Χριστίνα-Ιωάννα (Θησέας)

500μ. Ατομικής χρονομέτρησης

  1. Πλέγα Ιωάννα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
  2. Πρίντεζη Χριστίνα (ΠΕΣΑ Αστέρας)
  3. Κλαπανάρα Ελένη (Κρόνος Νίκαιας)

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ανδρών-γυnανικών ολοκληρώνεται σήμερα στο ΟΑΚΑ.

46-WOMENS ELITE SCRATCH RACE Results

47a-MENS ELITE TEAM SPRINT Final Classification

48-MENS ELITE INDIVIDUAL PURSUIT 4km Final Classification

49a Mens Points Race Results

51 Mens Elite 1kmTimeTrial results