HomeHomeSliderΑπολογισμός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πίστας Εφήβων

Απολογισμός Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Πίστας Εφήβων

Έπειτα από μία εβδομάδα δράσης στο ανοιχτό ποδηλατοδρόμιο του Καΐρου, επέστρεψε στην βάση της η ελληνική αποστολή. Ο Νικηφόρος Αρβανίτου εκπροσώπησε την χώρα μας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας εφήβων, με το πρόσημο των εμφανίσεων του να είναι θετικό. Μπορεί να μην έφερε κάποιο μετάλλιο, ωστόσο τηρουμένων των αναλογιών και του επιπέδου των αντιπάλων του, ο ποδηλάτης του ΑΟ Θησέα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Αγώνας Σκρατς (Scratch)

Η πρεμιέρα του Αρβανίτου έγινε στο σκρατς, όπου κατέλαβε την 13η θέση. Ο νεαρός Έλληνας ποδηλάτης αρχικά πήρε την πρόκριση στον τελικό ως 12ος από την 2η σειρά. Στον τελικό έκανε επίθεση τρεις γύρους πριν από το φινάλε, ωστόσο δεν κατάφερε ν’ αντέξει μέχρι τέλους και πιάστηκε 100 μέτρα πριν από την γραμμή του τερματισμού.

Παγκόσμιος Πρωταθλητής αναδείχτηκε ο Κάρσον Μάτερν από τον Καναδά. Δεύτερος τερμάτισε ο Πασκάλ Τάπαϊνερ από την Ελβετία και τρίτος ο Λορέντσο Ουρσέλα από την Ιταλία.

Αναλυτικά αποτελέσματα εδώ

Ατομική Καταδίωξη (Individual Pursuit)

Ακολούθησε η 11η θέση στην ατομική καταδίωξη για τον Έλληνα πρωταθλητή, με χρόνο 3:27:740 και μέση ωριαία ταχύτητα 51.9 χιλιόμετρα. Η προσπάθεια του αθλητή του Θησέα ήταν αρκετά καλή, δεδομένων και των συνθηκών, διότι θυμίζουμε ότι οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν σε ποδηλατοδρόμιο ανοιχτού τύπου, με αποτέλεσμα οι χρόνοι των Ευρωπαίων αθλητών να μην είναι οι αναμενόμενοι.

Νέος Παγκόσμιος Πρωταθλητής στέφθηκε ο Ιταλός Σαμουέλε Μπονέτο με χρόνο 3:12:351 και μέση ωριαία ταχύτητα 56.1 χιλιόμετρα, κερδίζοντας στον αγώνα του χρυσού μεταλλίου τον Γιάσπερ Σρέντερ από την Γερμανία (2ος, 3:15:686, 55.1 χλμ./ώρα). Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Αντρέα Βιολάτο επίσης από την Ιταλία (3:14:214, 55.6 χλμ./ώρα), ο οποίος επικράτησε του Γερμανού Μπεν Φέλιξ Γιόχουμ (3:17:661, 54.6 χλμ./ώρα) στον αγώνα του χάλκινου μεταλλίου.

1000 μέτρα ατομικής χρονομέτρησης (1km TT)

Η παρουσία του στην Αίγυπτο ολοκληρώθηκε την Κυριακή, με την 15η θέση στα 1000 μέτρα ατομικής χρονομέτρησης. Ο Αρβανίτου πραγματοποίησε μία καλή κούρσα, μένοντας εκτός  τελικής 8άδας για μερικά εκατοστά του δευτερολέπτου. Ο πρωταθλητής μας έκλεισε το χιλιόμετρο με χρόνο 1:05:919 και μέση ωριαία ταχύτητα 54,6 χιλιόμετρα.

Την φανέλα με τα χρώματα της ίριδας κατέκτησε ο Ρώσος Γκριγκόρι Σκορνιάκοφ στο «νήμα», αφού κατέγραψε την ίδια ακριβώς επίδοση με τον Λέονχαρντ Βάινριχ από την Γερμανία που έμεινε δεύτερος. Αμφότεροι τερμάτισαν με χρόνο 1:03:339 και μέση ωριαία ταχύτητα 56,8 χλμ./ώρα. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Καζάκος Κίριλ Κουρντίντι (1:03:804, 56,4 χλμ./ώρα).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τον Νικηφόρο Αρβανίτου για την καλή παρουσία του στο αγωνιστικό σκέλος και την εξαιρετική συμπεριφορά του καθ’ όλη την διάρκεια των αγώνων.