HomeHomeSliderΣτάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στην Ορντίθια ο Αρβανίτου

Στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων στην Ορντίθια ο Αρβανίτου

Αρβανίτου

Ο Νικηφόρος Αρβανίτου ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της ελληνικής ποδηλασίας στο εξωτερικό το Σαββατοκύριακο σε διασυλλογικό επίπεδο. Ο νεαρός ποδηλάτης αγωνίστηκε με την επαγγελματική ομάδα του, Java Kiwi Atlantico, στον μονοήμερο Prueba Villafranca – Ordiziako Klasika (1.1 κατηγορία).

Το peloton ήταν αρκετά ανταγωνιστικό, ενδεικτικά αναφέρουμε ότι συμμετείχαν έξι ομάδες από το World Tour με αθλητές που προετοιμάζονται για την επερχόμενη Vuelta, καθώς και πολύ δυνατές ομάδες από το Pro Conti επίπεδο. Η διαδρομή είχε μήκος 165,1 χιλιόμετρα, με 2391 υψομετρικά και εξαιρετικά δυνατό ρυθμό (42,7 χλμ. μέση ωριαία αγώνα).

Νικητής ο Γέιτς με σόλο επίθεση, 107ος ο Αρβανίτου

Όπως αναμενόταν το «κουμάντο» ανέλαβαν από νωρίς οι ομάδες του World Tour. Η διαφορά όμως έγινε στα τελευταία χιλιόμετρα από την Bike Exchange και τον Σάιμον Γέιτς. Ο έμπειρος Βρετανός ποδηλάτης επιτέθηκε στα τελευταία 11,5 χιλιόμετρα της διαδρομής και πιο συγκεκριμένα στην τελευταία ανηφόρα Άλτο Δε Αμπαλτσισκέτα (3,1 χλμ.-7,3% μ.κλ.). Κανένας δεν κατάφερε να τον ακολουθήσει, με τον 29χρονο να πανηγυρίζει την 29η νίκη της επαγγελματικής του καριέρας και 2η στον εν λόγω αγώνα (2016 η πρώτη).

Στο σπριντ που ακολούθησε για το βάθρο, ο Ντίον Σμιθ (Bike Exchange) πήρε την δεύτερη θέση, ενώ στην τρίτη τερμάτισε ο Χαβιέρ Κανέγιας (Java Kiwi Atlantico), για τον οποίο δούλεψε η ομάδα και ο Νικηφόρος Αρβανίτου. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 107η θέση, σχεδόν 16 λεπτά πίσω από τον νικητή, ωστόσο εκπλήρωσε τον στόχο που τέθηκε από την ομάδα.

Στον αγώνα συμμετείχε και ο Κύπριος αθλητής, Αλέξανδρος Αγρότης, που έκανε ντεμπούτο με την φανέλα της επαγγελματικής ομάδας Israel Cycling Academy. O 24χρονος ποδηλάτης δεν κατάφερε να τερματίσει εντός χρονικού ορίου.