HomeHomeSliderΟλοκληρώθηκε ο «South Aegean Tour» με νικητή τον Νταλ Τσιν

Ολοκληρώθηκε ο «South Aegean Tour» με νικητή τον Νταλ Τσιν

Διεθνή Γύρο Ρόδου

Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε το πρώτο από τα τρία αγωνιστικά σκέλη του Μαρτίου στην Ρόδο. Πιο συγκεκριμένα, το Σαββατοκύριακο πραγματοποιήθηκε o «South Aegean Tour» (12-13/03, 2.2 κατηγορία), με μεγάλο νικητή τον Ματέο Νταλ Τσιν της Toronto Hustle. Η Εθνική ομάδα έδωσε δυναμικό παρών στον αγώνα, ενώ από τα εγχώρια δρώμενα συμμετείχαν επίσης οι ομάδες του Αίολου, του Ροδήλιου και του Τάλου.

Επόμενη διοργάνωση στην Ρόδο στις 20 Μαρτίου με το International Rhodes Gran Prix, ενώ η κορύφωση είναι από τις 24 έως τις 27 του μήνα με τον Διεθνή Γύρο Ρόδου.

Πτώσεις, αέρας και στο τέλος Ντρέσλερ

Το πρώτο ετάπ ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε στο χωριό Κοσκινού, με συνολικό μήκος 172,1 χιλιόμετρα και 1848 υψομετρικά. Η εναρκτήρια μέρα έκρυβε αρκετές πτώσεις, χαμηλές θερμοκρασίες και δυνατούς πλάγιους ανέμους, που επηρέασαν τις ομάδες. Νικητής αναδείχτηκε ο Λούκας Ντρέσλερ της Lotto Kern Haus. Ο 20χρονος Γερμανός πήρε το σπριντ από το μικρό γκρουπ 10 ποδηλατών που σχηματίστηκε στο τελευταίο κομμάτι της διαδρομής. Δεύτερος ήταν ο Ματέο Νταλ Τσίν (Toronto Hustle) και τρίτος ο Τζάρεντ Σκοτ (Aevolo).

Όσον αφορά την Εθνική ομάδα, ο Γιώργος Μπούγλας είχε το καλύτερο πλασάρισμα, περνώντας την γραμμή του τερματισμού 22ος, 1 λεπτό και 42 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο. Μία θέση πίσω του ολοκλήρωσε την προσπάθειά του ο Νικηφόρος Αρβανίτου. Σε συλλογικό επίπεδο, δυνατή παρουσία είχε η ομάδα του Αιόλου, που ήταν παρούσα στα ξεκολλήματα που δημιουργήθηκαν, αλλά και ο Τάλως, που έχασε τέσσερις ποδηλάτες από τις πτώσεις.

Η γενική κρίθηκε στις λεπτομέρειες, πρώτευσε στα σπριντ ο Τζωρτζάκης

Η εκκίνηση του δεύτερου ετάπ δόθηκε στο Δημοτικό Στάδιο «Διαγόρας», με την γραμμή του τερματισμού να είναι τοποθετημένη στο χωριό Σαλάκος. Το μήκος της διαδρομής ήταν 168,8 χιλιόμετρα και τα υψομετρικά 1822. Ο Ματέο Νταλ Τσιν (Toronto Hustle)  ήταν ο μεγάλος νικητής της ημέρας στο σπριντ που έγινε ανάμεσα σε 12 ποδηλάτες.

Μάλιστα, σε συνδυασμό με την 7η θέση του Λούκας Ντρέσλερ (Lotto Kern Haus), που έμεινε εκτός bonus δευτερολέπτων, πήρε την φανέλα της γενικής κατάταξης! Αξίζει να σημειωθεί ότι ο έμπειρος Καναδός αθλητής κατέκτησε για δεύτερη φορά φανέλα γενικής στην καριέρα του! Δεύτερος στο ετάπ τερμάτισε ο Αλεξί Γκερίν (Team Voralberg) και τρίτος ο Έμπερτ Σβέσταντ Μπόρντσενγκ  (Team Coop).

Όσον αφορά την Εθνική ομάδα, ο Γιώργος Μπούγλας είχε και την δεύτερη μέρα το καλύτερο πλασάρισμα στο ετάπ, τερματίζοντας στην 13η θέση, 6 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο. Στη γενική, ο Τρικαλινός ποδηλάτης κατέλαβε την 12η θέση (02:04’) και ήταν ο Έλληνας αθλητής με την καλύτερη θέση στον Γύρο.

Σημαντική επιτυχία για τον Τάλω σημείωσε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης. Ο έμπειρος Έλληνας ποδηλάτης κατέκτησε την κόκκινη φανέλα των σπριντ, κερδίζοντας τα δύο ενδιάμεσα σπριντ της Κυριακής μέσα από την παρουσία του στο ξεκόλλημα (15 πόντοι συνολικά). Στην δεύτερη θέση της κατάταξης ισοβάθμισαν με πέντε πόντους ο Ζήσης Σούλιος (Αίολος) και ο Νικολάς Κοτέ (Yoeleo Test Team p/b 4Mind).

Αποτελέσματα Εθνικής Ομάδας (γενική κατάταξη)

12. Γιώργος Μπούγλας (02:04’)

32. Δημήτρης Χριστάκος (02:46’)

33. Νικηφόρος Αρβανίτου (02:50’)

51. Νίκος Δράκος (04:31’)

56. Παναγιώτης Χριστόπουλος-Χέλλερ (06:05’)

100. Γεώργιος Καλονιάτης (36:58’)