HomeHomeSliderΠρώτος διεθνής αγώνας για την Εθνική ομάδα Ορεινής Ποδηλασίας

Πρώτος διεθνής αγώνας για την Εθνική ομάδα Ορεινής Ποδηλασίας

Ορεινής Ποδηλασίας

Τον πρώτο διεθνή αγώνα στο 2022 έδωσε η Εθνική Ομάδα Ορεινής Ποδηλασίας. Στόχος για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα είναι η εξασφάλιση εισιτηρίων για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024, τόσο στην κατηγορία ανδρών όσο και σε εκείνη των γυναικών.

Ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας Μανώλης Μεντάκης, κάλεσε στην αποστολή που ταξίδεψε στο Ισραήλ, δύο άνδρες και δύο γυναίκες. Ο λόγος για τον πρωταθλητή Ελλάδας Δημήτρη Αντωνιάδη (ΠΓΣ Λάρισας) και τον Χαρούν Μολλά (Scott-Goldstar Sports), ενώ κλήθηκαν για πρώτη φορά φέτος η Αλεξάνδρα Αδάμ (ΠΣ Μάνδρας) και η Ελευθερία Γιάχου (Αλφα Καλλιθέας).

Βάθρο για την Γιάχου, πάλεψαν οι άνδρες

Στην κατηγορία των γυναικών τα συναισθήματα ήταν ανάμικτα. Η Ελευθερία Γιάχου κατάφερε να βρεθεί στην 3η θέση του αγώνα, έπειτα από μία πολύ καλή παρουσία, παίρνοντας του πρώτους βαθμούς για την Ελλάδα. Αντιθέτως, η Αλεξάνδρα Αδάμ ήταν η άτυχη της υπόθεσης, καθώς είχε δύο σκασμένα ελαστικά και δεν κατάφερε να τερματίσει.

Όσον αφορά τον υπόλοιπο αγώνα, η Νάαμα Νόιμαν από το Ισραήλ ήταν η μεγάλη νικήτρια. Η 24χρονη ολοκλήρωσε την τεχνική διαδρομή σε 1 ώρα, 20 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα, αφήνοντας πίσω περισσότερα από 5 λεπτά την συμπατριώτισσά της Ναόμι Λούρια (2η) και την Ελληνίδα ποδηλάτισσα (3η).

Στην κατηγορία των ανδρών, όπου το πελοτόν ήταν πιο ανταγωνιστικό, ο Δημήτρης Αντωνιάδης είχε το καλύτερο πλασάρισμα. Ο έμπειρος Έλληνας ποδηλάτης τερμάτισε στην 8η θέση, ενώ λίγο πιο πίσω ήρθε ο Χαρούν Μολλά ολοκληρώνοντας την δική του προσπάθεια 10ος (αμφότεροι δέχθηκαν γύρο).

Το βάθρο ήταν αμιγώς τοπικό, αφού στις τρεις πρώτες θέσεις βρέθηκαν ποδηλάτες από το Ισραήλ, με μικρές διαφορές ανάμεσά τους. Συγκεκριμένα, νικητής ήταν ο Γιοτάν Ντέσε, δεύτερος ο Σιλόμι Χαϊμί και τρίτος ο Τομέρ Ζάλτσμαν.

Photo Credits: MTBNews.gr