HomeHomeSliderΠρωταθλητής Ελλάδος στο Enduro o Ζώτος

Πρωταθλητής Ελλάδος στο Enduro o Ζώτος

Ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή το πρώτο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας Enduro. Η Ελληνική Ομοσπονδία σε συνεργασία με τον Ποδηλατικό–Δρομικό Σύλλογο Οδυσσέα Πετρούπολης, φιλοξένησε στο Ποικίλο Όρος έναν ιδιαίτερα απαιτητικό και όμορφο αγώνα.

Η δυνατή νεροποντή που έπληξε την Αττική την περασμένη εβδομάδα, προξένησε ορισμένες φθορές στην διαδρομή. Ωστόσο οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες ανήμερα του αγώνα και οι απαραίτητες διορθώσεις, βοήθησαν στο να δούμε όμορφο θέαμα.

Πρωταθλητής Ελλάδος ο Ζώτος του Θησέα

Η διαδρομή περιλάμβανε τέσσερις ειδικές διαδρομές, συνολικού μήκους 5 χιλιομέτρων και 16 χιλιόμετρα συνδετικών. Η υψομετρική διαφορά ήταν στα 750 μέτρα, ενώ η επιφάνεια του εδάφους σκληρή και πετρώδης, με μονοπάτια ήπιας και μέσης δυσκολίας.

Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Σωκράτης Ζώτος του ΑΟ Θησέα με συνολική επίδοση 13:19,90 και κυριαρχική εμφάνιση στις ειδικές της Πετρούπολης. Στην δεύτερη θέση με διαφορά μεγαλύτερη του ενός λεπτού τερμάτισε ο Νίκος Μαραγκός του ΠΣ Μάνδρας, ενώ στην τρίτη βρέθηκε ο Νικόλας Πάρης Ιριμία του ΣΥΦΑ Γέρακα.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τον πρωταθλητή Ελλάδας, καθώς και όλους όσους έλαβαν μέρος στον αγώνα και τα σωματεία τους.