HomeHomeSliderΟ Γρηγόρης Τσαλαφούτας πρωταθλητής Ελλάδας στο Enduro

Ο Γρηγόρης Τσαλαφούτας πρωταθλητής Ελλάδας στο Enduro

Enduro

Με απόλυτη επιτυχία φιλοξενήθηκε στο Λιβάδι Αράχωβας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Enduro την Κυριακή. Οι εξαιρετικές καιρικές συνθήκες βοήθησαν στο να γίνει ένας υπέροχος αγώνας και ο κόσμος που βρέθηκε στον Παρνασσό να απολαύσει το θέαμα.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Γρηγόρης Τσαλαφούτας αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας για το 2022. Ο αθλητής του ΠΓΣ Λάρισας παρότι έπειτα από τις δύο πρώτες ειδικές βρέθηκε στην 3η θέση, δεν τα παράτησε και με τρομερή αντεπίθεση στις δύο τελευταίες (έκανε τον καλύτερο χρόνο σε αμφότερες) πήρε τη φανέλα του πρωταθλητή, με συνολική επίδοση 17 λεπτών και 1 δευτερολέπτου.

Στην δεύτερη θέση, τερμάτισε με την μικρότερη δυνατή διαφορά ο Αλέξανδρος Τοπκάρογλου του ΑΠΟ Κορωπίου. Ο νεαρός ποδηλάτης ήταν σταθερός σε απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας, όμως η διαφορά του μισού δευτερολέπτου στην 4η ειδική ήταν εκείνη που τον περιόρισε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Στην τρίτη ήταν ο Ελισσαίος Γουβής του ΠΟ Πατρών. Ο έμπειρος ποδηλάτης παρά την εντυπωσιακή εκκίνηση και τη νίκη που πήρε στις δύο πρώτες ειδικές, δεν κατάφερε να διαχειριστεί σωστά την τρίτη και τέταρτη ειδική, εκεί έχασε περισσότερα από 20 δευτερόλεπτα τερματίζοντας τρίτος με επίδοση 17 λεπτών και 14 δευτερολέπτων.

Η Ελληνική Ομοσπονδίας Ποδηλασίας συγχαίρει τον πρωταθλητή Ελλάδας, καθώς και όλους τους αθλητές που έλαβαν μέρος και τα σωματεία τους.

Θερμές ευχαριστίες στον Γενικό Γραμματέα Αθλητισμού, κ. Γιώργο Μαυρωτά, τον Αντιπεριφερειάρχης Κοινωνικής Μέριμνας Στερεάς Ελλάδας Ιωάννη Περγαντά και τον Δήμαρχο Διστόμου-Αράχωβας-Αντίκυρας Γιάννη Σταθά για την παρουσία τους και την βοήθειά τους!