HomeHomeSliderΝικητής ο Καστραντάς στην Άμφισσα

Νικητής ο Καστραντάς στην Άμφισσα

Καστραντάς

Ο Χαραλάμπος Καστραντάς του Αιόλου ήταν ο μεγάλος νικητής στον πρώτο αγώνα του Κυπέλλου Δρόμου (Elite League) για το 2022! Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και του Π.Ο. Ζευς την περασμένη Κυριακή, σε μία πανέμορφη διαδρομή, με εκκίνηση την Άμφισσα και τερματισμό στο Χρισσό (120 χλμ.-2.053 υψομετρικά).

Μάχη από το πρώτο χιλιόμετρο

Ο ρυθμός με το που δόθηκε το ελεύθερο από τον αλυτάρχη ήταν έντονος, με ένα μεγάλο γκρουπ 40 αθλητών να ξεχωρίζει κατά την διάρκεια της πρώτης ανάβασης. Ένα γκρουπ που μειώθηκε περαιτέρω μετά το δεύτερο βασικό ανηφορικό πέρασμα (78o χιλιόμετρο). Στα τελευταία χιλιόμετρα, ο Χαράλαμπος Καστραντάς έκανε την επίθεσή του, έχοντας κάνει διαχείριση δυνάμεων αξιοποιώντας την εξαιρετική δουλειά που έκανε η ομάδα του Αιόλου στο σύνολο της διαδρομής, χαρίζοντας του τη νίκη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Χριστάκος του Αλφα Καλλιθέας με διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Νίκος Ζέγκλης του ΠΟ Καρδίτσας, περνώντας την γραμμή του τερματισμού 24 δευτερόλεπτα μετά τον νικητή.

Δυναμική παρουσία στον αγώνα είχαν τόσο ο Κρόνος Νίκαιας με δύο αθλητές στην κορυφαία δεκάδα (Νο.5 Πέτρος Γκαζώνης, Νο.10 Γιάννης Κυριακίδης), όσο και η Πρόοδος Ραφήνας επίσης με δύο ποδηλάτες στο TOP-10 της κατάταξης (Νο.6 Δημήτρης Αθανασίους, Νο.9 Γιώργος Καλονιάτης).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει όλους τους αθλητές και τα σωματεία που συμμετείχαν στον 1ο αγώνα Εθνικού Κυπέλλου Δρόμου.