HomeHomeSliderΑποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Πίστας

Σε πλήρη εξέλιξη βρίσκεται από την περασμένη Τετάρτη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Πίστας ανδρών και γυναικών. Οι μάχες στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ είναι μεγάλες, χαρίζοντας όμορφο θέαμα. Η δράση συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με τους τελικούς στα αγωνίσματα ταχύτητας και αντοχής.

Δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια η Μηλάκη

Η Αργυρώ Μηλάκη κατέκτησε για δεύτερη διαδοχική χρονιά τον τίτλο στο Όμνιουμ Γυναικών. Η μάχη με την έτερη αθλήτρια από την Κρήτη, Σοφία Λιοδάκη, ήταν μεγάλη και κρίθηκε στο τελευταίο σπριντ του αγώνα των πόντων. Η ποδηλάτρια από το Ηράκλειο συγκέντρωσε 151 πόντους κατακτώντας την φανέλα της πρωταθλήτριας Ελλάδος, με την νεαρή ποδηλάτρια του ΠΟΧ Τάλως να μένει δεύτερη με 148! Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αθηνά Χατζηστύλη του ΑΟ Θησέα με 125 πόντους.

Αναλυτικά αποτελέσματα εδώ

Κυρίαρχος ο Σούλιος στους άντρες

Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Ζήσης Σούλιος του ΠΟ Βόλου κατέκτησε την φανέλα του πρωταθλητή. Ο 24χρονος ποδηλάτης της ομάδας της Μαγνησίας, πήρε την πρώτη θέση χάρη στην σταθερότητα στην απόδοσή του, με μοναδικό… ψεγάδι την 4η θέση στο σκρατς. Ο Σούλιος συγκέντρωσε 148 πόντους, αφήνοντας στην δεύτερη θέση με 125 τον Δημήτρη Χρηστάκο του Αλφα Καλλιθέας και στην τρίτη τον Νίκο Δράκο του Διαγόρα με 123.

Κρόνος και Βόλος τους τίτλους την Παρασκευή

Νέος πρωταθλητής Ελλάδας στο scratch, αναδείχτηκε ο Μιχαήλ Μαυρικάκης του Κρόνου Νίκαιας, σε έναν συναρπαστικό αγώνα. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Ζήσης Σούλιος του ΠΟ Βόλου, παίρνοντας το δεύτερο μετάλλιο στην φετινή διοργάνωση και στην τρίτη ο Δημήτρης Χρηστάκος του Άλφα Καλλιθέας, ανεβαίνοντας για δεύτερη φορά στο βάθρο της διοργάνωσης.

Στην ομαδική καταδίωξη ανδρών, ο ΠΟ Βόλος κυριάρχησε στην πίστα του ΟΑΚΑ. Η τετράδα για την ομάδα της Μαγνησίας αποτελούνταν από τους Χαράλαμπο Καστραντά, Χρήστο Βολικάκη, Ζήση Σούλιο και Εμιλιάνο Βίλα, σημειώνοντας χρόνο 4:15:724’. Στην δεύτερη θέση έμεινε η αντίστοιχη του ΠΓΣ Λάρισας, με τους Βασίλη Τσοπούρογλου, Δημήτρη Γκαλιούρη, Σωτήρη Μπρέτα και Ιωάννη Πολυπαθέλη. Στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Ροδήλιος με τους Κυριάκο Παπασταματάκη, Ιάκωβο Κούρο, Σταμάτη Σαββάκη και Αριστείδη Κουτούνη.

Το πρόγραμμα συνεχίζεται το Σάββατο στις 10:00. Αναλυτικές πληροφορίες στον σύνδεσμο.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τους νέους πρωταθλητές Ελλάδος και τους συλλόγους τους! Επίσης, πολλά μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και συμμετέχουσες για τις εξαιρετικές προσπάθειές τους.

Photo Credits: Nassos Triantafyllou