HomeHomeSliderΠρωταθλητές Βόλος και Κρόνος στην πίστα

Πρωταθλητές Βόλος και Κρόνος στην πίστα

Το μεσημέρι της Κυριακής έπεσαν οι τίτλοι τέλους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας. Για ακόμα μία μέρα η δράση ήταν πλούσια, χαρίζοντας θέαμα σε όσους επέλεξαν να βρεθούν στο ποδηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τους νέους πρωταθλητές Ελλάδος και τους συλλόγους τους! Επίσης, πολλά μπράβο σε όλους τους συμμετέχοντες και τις συμμετέχουσες για τις εξαιρετικές προσπάθειές τους, καθ’ όλη την διάρκεια της εβδομάδας.

Πρωταθλητές Βόλος και Κρόνος

Πέρα από τα ατομικά αγωνίσματα, σήμερα κρίθηκε και η τελική κατάταξη των ομάδων. Στους άνδρες, ο ΠΟ Βόλος κατέκτησε τον τίτλο με μεγάλη διαφορά από τον δεύτερο. Η ομάδα της Μαγνησίας συγκέντρωσε συνολικά 352 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερο τον ΠΟΧ Τάλω με 202. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Ροδήλιος με 128.

Στις γυναίκες, ο τίτλος πήγε στον ΠΣ Κρόνο, που ήταν η πιο σταθερή ομάδα σε απόδοση καθ’ όλη την διάρκεια της εβδομάδας. Ο σύλλογος της Νίκαιας ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 127 βαθμούς, 19 περισσότερους από τον Άτλα Ρεθύμνου (108) και 21 από τον ΠΟΧ Τάλω (86).

Τελική κατάταξη ομάδων

Κυρίαρχος ο Τάλως στα σπριντ

Ο Κωνσταντίνος Λιβανός κατέκτησε την φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδος και στο κεϊρίν. Ο νεαρός σπρίντερ του Τάλου, επικράτησε των Σωτήρη Μπρέτα (ΠΟ Βόλος) και Ιωάννη Καλογερόπουλου (ΠΟ Πατρών), σε μία όμορφη μονομαχία ανάμεσα στους ταχύτερους ποδηλάτες του τριημέρου.

Στο σκρατς των γυναικών, η κορυφή ανήκε -και πάλι- στην ομάδα των Χανίων. Αυτή την φορά, η Σοφία Λιοδάκη ήταν ταχύτερη των υπόλοιπων γυναικών, παίρνοντας την δεύτερη φανέλα πρωταθλήτριας στην φετινή διοργάνωση. Δεύτερη τερμάτισε η Αργυρώ Μηλάκη του Άτλα Ρεθύμνου, που είχε εξαιρετική παρουσία και τις τρεις ημέρες. Τρίτη αναδείχτηκε η Αθήνα Χατζηστύλη του Θησέα, κατακτώντας το δεύτερο μετάλλιό της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας.

Αποτελέσματα κεϊρίν ανδρών

Αποτελέσματα σκρατς γυναικών

Καστραντάς και Σούλιος πρωταθλητές Ελλάδος στο Madison

Χαραλάμπος Καστραντάς και Ζήσης Σούλιος αποδείχτηκαν οι  πιο δυνατοί στο Madison. Το ταλαντούχο ντουέτο της ομάδας του Βόλου τερμάτισε πρώτο με 83 βαθμούς και χάρη στην τακτική να επιτεθεί δύο φορές ενάντια στο πελοτόν, πήρε το χρυσό μετάλλιο. Το αργυρό πήγε στους Νίκο Δράκο και Ορέστη Ράπτη του Διαγόρα με 63 βαθμούς (1 κερδισμένος γύρος), ενώ το χάλκινο στην δυάδα του Άλφα Καλλιθέας, Δημήτρη Χρηστάκο και Κωνσταντίνο Κωνσταντούρα με 60 (1 κερδισμένος γύρος).