HomeHomeSliderΑποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος (Ν.Α., Ν.Γ., Ν, Ε)

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος (Ν.Α., Ν.Γ., Ν, Ε)

Αποτελέσματα Πανελλήνιου Πρωταθλήματος

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στις ηλικιακές κατηγορίες τις κατηγορίες Νέων Ανδρών, Νέων Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων. Η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στον Δήμο Κασσάνδρας Χαλκιδικής, με τους νεαρούς ποδηλάτες και ποδηλάτισσες να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό.

Εκκίνηση με χρονόμετρο

Η αγωνιστική δράση ξεκίνησε με ατομική χρονομέτρηση. Στις νεάνιδες η Γλυκερία Αγγελάκη του ΠΟΧ Τάλως ήταν η ταχύτερη όλων στην διαδρομή 16,8 χιλιομέτρων. Η Κρητικιά ποδηλάτισσα με χρόνο 27:34’ πήρε τη νίκη, αφήνοντας πίσω της μισό λεπτό την Βασιλική Κόκκαλη (ΠΓΣ Λάρισας) και στην τρίτη την Λυδία Μούτσιου (ΠΟ Ροδήλιας).

Στους εφήβους η μάχη ήταν πολύ κλειστή, με τον Πέτρο Παναγάκο να παίρνει οριακά την πρωτιά. Ο αθλητής του Σπαρτιατικού έκλεισε την προσπάθειά του με χρόνο 23:45’, ξεπερνώντας μόλις για 7 δευτερόλεπτα τον δεύτερη Αθανάσιο Μαλούση του ΠΑΟΚ. Το βάθρο της κατηγορίας συμπλήρωσε ο Δημήτρης Αθανασίου (Πρόοδος ΑΣΝ Βουτζά) με επίδοση 24:08’.

Η Ανδριανή Χατζηγεωργίου του ΠΟΑΝ στέφθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στο χρονόμετρο στην κατηγορία των νέων γυναικών (29:11’). Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Κωνσταντίνα Βασιλάκη του ΒΑΟ, σχεδόν ένα λεπτό πίσω (30:08’).

Τέλος, στους νέους άνδρες, ο Ευάγγελος Σαρρής του Αίολου είναι ο πρωταθλητής ατομικής χρονομέτρησης για το 2022. Ο νεαρός αθλητής έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση, κάλυψε τα 29 χιλιόμετρα της διαδρομής με επίδοση 37 λεπτών και 42 δευτερολέπτων, ανεβαίνοντας στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Νίκος Δράκος του Διαγόρα Ρόδου τον ακολούθησε με 39:23’, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Πνευματικός του Κρόνου Νίκαιας (39:30’).

Αποτελέσματα Νεανίδων

Αποτελέσματα Εφήβων

Αποτελέσματα Νέων Γυναικών

Αποτελέσματα Νέων Ανδρών

Κυρίαρχος ο Ροδήλιος το Σάββατο

Η δεύτερη μέρα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος είχε αντοχή για τις κατηγορίες των Νεάνιδων και των Εφήβων. Η ομάδα της Ρόδου σάρωσε σε αμφότερες, «σκουπίζοντας» τις φανέλες των πρωταθλητών. Στην πρώτη, η Λυδία Μούτσιου με μία επίθεση στα τελευταία χιλιόμετρα στην απαιτητική διαδρομή 73,7 χιλιομέτρων έκανε την διαφορά, πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού, πανηγυρίζοντας με υψωμένες γροθιές.

Πίσω της ήρθε η Γλυκερία Αγγελάκη του ΠΟΧ Τάλως με διαφορά 43 δευτερολέπτων, ούσα και εκείνη αποσπασμένη από το υπόλοιπο γκρουπ στα τελευταία χιλιόμετρα. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Κωνσταντίνα Φαρφαρά της ΑΕΚ Τρίπολης.

Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά του Μιχάλη Σαββάκη να ανεβάσει τον Ροδήλιο στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο νεαρός ποδηλάτης φάνηκε από νωρίς σε καλή κατάσταση, κάτι που πιστοποιήθηκε από την επίθεση που πραγματοποίησε. Εκείνη τον έφερε μόνο στην κεφαλή του αγώνα και του χάρισε τη φανέλα του πρωταθλητή για το 2022. Δεύτερος τερμάτισε ο Πέτρος Παναγάκος του Σπαρτιατικού, αποδεικνύοντας ότι η νίκη της Παρασκευής δεν ήταν καθόλου τυχαία. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Δημήτρης Αθανασίου (Πρόοδος ΑΣΝ Βουτζά).

«Χόρεψε» στην βροχή ο Κατώπης

Η αυλαία του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος έπεσε την Κυριακή. Ο καιρός έβαλε το δικό του λιθαράκι, αφού η δυνατή νεροποντή κατά την διάρκεια του αγώνα άλλαξε εντελώς τα δεδομένα! Το θέαμα ήταν εντυπωσιακό, με τον Ανδρέα Κατώπη του ΠΟ Πατρών να παίρνει την φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδας, όντας αποσπασμένος στο μεγαλύτερο κομμάτι της διαδρομής 141 χιλιομέτρων.

Πίσω του, ένα γκρουπ τεσσάρων αθλητών που καταδίωξε έδωσε μάχη για τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου (σχεδόν δυόμιση λεπτά πίσω). Στο σπριντ που έγινε ανάμεσά τους, ο Ευάγγελος Σαρρής αναδείχτηκε νικητής παίρνοντας την δεύτερη θέση, με τον Ιωάννη Δαβαριά να καταλαμβάνει την τρίτη.

Αποτελέσματα

Δείτε εδώ δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει τις Πρωταθλήτριες και του Πρωταθλητές, καθώς και όλα τα παιδιά και τις ομάδες που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Photo Credits: Νάσσος Τριανταφύλλου