HomeHomeSliderΜε 8 μετάλλια επέστρεψε η Εθνική από την Τουρκία

Με 8 μετάλλια επέστρεψε η Εθνική από την Τουρκία

μετάλλια

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική περιοδεία της Εθνικής Ομάδας Ορεινής Ποδηλασίας στην Τουρκία. Πιο συγκεκριμένα η αποστολή επέστρεψε στις αρχές της εβδομάδας στην χώρα, έχοντας στις αποσκευές της συνολικά 8 μετάλλια, εκ των οποίων τα 4 χρυσά και πολύτιμους βαθμούς για την μάχη της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Απόλυτες» Αδάμ-Καρούσου

Αλεξάνδρα Αδάμ (ΠΣ Μάνδρας Δυτική Ακτή) και Ειρήνη Καρούσου (Κρόνος Νίκαιας) δεν επέτρεψαν σε καμία αντίπαλο να αμφισβητήσει την φόρμα τους, κάνοντας και στους τρεις αγώνες το «1-2». Στους δύο αγώνες που έλαβαν χώρα στο Ερζουρούμ (C2 και C3 κατηγορία), ο ανταγωνισμός ήταν μικρός για τις δύο Ελληνίδες ποδηλάτισσες, που πήραν σχετικά άνετα τις δύο πρώτες θέσεις. Η Αδάμ πρώτευσε και στις δύο περιπτώσεις, με την Καρούσου να ακολουθεί με μικρή διαφορά.

Στην Μαλάτεια που έκλεισε το πρόγραμμα το αποτέλεσμα δεν άλλαξε (αγώνας κατηγορίας C2), με την αθλήτρια του ΠΣ Μάνδρας να περνάει πρώτη την γραμμή του τερματισμού και εκείνη του Κρόνου δεύτερη με απόσταση τριών λεπτών. Με αυτό τον τρόπο αμφότερες πρόσφεραν σημαντικούς βαθμούς στην κατάταξη που θα κρίνει τα Ολυμπιακά εισιτήρια.

Δύο μετάλλια ο Αντωνιάδης, πάλεψε ο Μολλά

Στην κατηγορία των ανδρών, οι δύο ποδηλάτες του ΠΓΣ Λάρισας έδωσαν μεγάλες μάχες σε ένα αρκετά ανταγωνιστικό πελοτόν, με τα αποτελέσματα να είναι εξαιρετικά. Ο Δημήτρης Αντωνιάδης πήρε την πρώτη διεθνή νίκη του για το 2022 στο International Levent Valley Cup (C2 κατηγορία) που φιλοξενήθηκε στην Μαλάτεια την περασμένη Κυριακή. Ο Έλληνας πρωταθλητής ανέβηκε στο βάθρο και στον αγώνα XCΟ που έγινε στο Ερζουρούμ (C2 κατηγορία), ενώ ήταν οριακά τέταρτος στην πρεμιέρα της Εθνικής στο Kiremitlik Cup (XCC, C3).

Ο Χαρούν Μολλά δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την παρουσία του στην γειτονική χώρα. Στο Ερζουρούμ ήταν 9ος στο Kiremitlik Cup (XCC), ενώ εγκατέλειψε στο Palandoken Cup (XCO). Στην τελευταία ημέρα, ο έμπειρος αθλητής ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, τερμάτισε 4ος έχοντας συνολικά μία πολύ καλή παρουσία στην διαδρομή του International Levent Valley Cup.

Η Ελληνική Ομοσπονδία συγχαίρει τα τέσσερα παιδιά για την εξαιρετική προσπάθειά τους!