HomeHomeSliderΞεκίνησε η περιπέτεια της Εθνικής Εφήβων στην Σλοβακία

Ξεκίνησε η περιπέτεια της Εθνικής Εφήβων στην Σλοβακία

Εθνική Εφήβων

Η Εθνική Ομάδα Ποδηλασίας Δρόμου Εφήβων βρίσκεται στην Σλοβακία για να λάβει μέρος στο «Medzinárodné Dni Cyklistiky Dubnica Nad Váhom». Πρόκειται για έναν τριήμερο γύρο κατηγορίας 2.1, που θα δώσει τη δυνατότητα στον Ομοσπονδιακό προπονητή, Στέφανο Λυραντωνάκη να τεστάρει τις δυνατότητες των νεαρών αθλητών.

Εκκίνηση με χρονόμετρο

Η πρεμιέρα έκρυβε ετάπ ατομικής χρονομέτρησης. Η διαδρομή είχε μήκος 10 χιλιόμετρα και φιλοξενήθηκε στην πόλη Τρεντσιάσκε Τέπλιτσε. Απόλυτη κυρίαρχος της ημέρας ήταν η GEPLA – Watersley U19 Team από την Ολλανδία, κάνοντας το 1-2-3. Μεγάλος νικητής ήταν  ο Πεπάιν Φίνινγκς, καλύπτοντας την διαδρομή σε 12 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα. Πίσω τους τερμάτισαν οι συναθλητές του Ράιαν Γκαλ (2ος, +0:03’’) και Βόουτερ Τουσέντ (3ος, +0:08’’).

Όσον αφορά την Εθνική ομάδα, ο Γεώργιος Αραγιάννης είχε το καλύτερο πλασάρισμα, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του στην 57η θέση (+1:38’, 42.5 χλμ./ώρα). Μία θέση πιο κάτω βρέθηκε ο Θανάσης Μαλούσης (+1:39’, 42,4 χλμ./ώρα), ενώ πιο χαμηλά οι Μιχάλης Σαββάκης (62ος, +1:47’, 42 χλμ./ώρα), Δημήτρης Αθανασίου (63ος, +1:48’, 42 χλμ./ώρα), Γιάννης Χιώτης (66ος, +2:02’, 41.3 χλμ./ώρα) και Ιάσωνας Μαντάς (76ος, +2:26’, 40 χλμ./ώρα).

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει όλους τους νεαρούς αθλητές για την εμφάνισή τους και τους εύχεται καλή συνέχεια!