HomeHomeSliderΕυρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας Νέων-Εφήβων

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας Νέων-Εφήβων

Την Κυριακή ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας, που φιλοξενήθηκε στο Άπελντορντ της Ολλανδίας (17-22/08). Η ελληνική αποστολή επέστρεψε στην βάση της, έχοντας στις αποσκευές της σημαντικές παραστάσεις από το υψηλότερο επίπεδο.

Θυμίζουμε ότι αγωνίστηκαν με το εθνόσημο ο Κωνσταντίνος Λιβανός (Τάλως AΝΕΚ Lines) και ο Μιλτιάδης Χαρόβας (ΠΟ Βόλος), συνοδευόμενοι από τον Στέργιο Σαλπαδήμο. Σύμφωνα με τον έμπειρο ομοσπονδιακό προπονητή το γενικό πρόσημο ήταν θετικό, αν και υπήρχε περιθώριο για κάτι καλύτερο.

Σκρατς Εφήβων (Scratch Race)

Η αρχή για την ελληνική αποστολή έγινε με το σκρατς των εφήβων, όπου ο Μιλτιάδης Χαρόβας τερμάτισε στην 20η θέση. Νικητής αναδείχτηκε ο 18χρονος Δανός, Φίλιπ Μάτισεν, στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Λορέντσο Ουρσέλα από την Ιταλία και στην τρίτη ο Γιάκουμπ Λεβαντόφσκι από την Πολωνία.

Αναλυτικά αποτελέσματα εδώ

1000μ. Ατομική Χρονομέτρηση Εφήβων (1km TT)

Σειρά πήρε την δεύτερη μέρα η ατομική χρονομέτρηση. Ο νεαρός ποδηλάτης της ομάδας του Βόλου κατέλαβε την 12η θέση με χρόνο 01:05:912 και μέση ωριαία ταχύτητα 54,6 χιλιόμετρα. Η ταχύτερη επίδοση ανήκε στον Γερμανό Λέοναρντ Βάινριχ με χρόνο 1:02:221 (57,8 χλμ./ω). Στην δεύτερη και την τρίτη θέση βρέθηκαν δύο ποδηλάτες από την Μεγάλη Βρετανία. Συγκεκριμένα, οι Χάρι Λέντινχαμ Χορν (1:02:825, 57,3 χλμ./ω) και Τομ Σέιρπλς (1:03:528, 56,6 χλμ./ω).

1000μ. Ατομική Χρονομέτρηση Νέων Ανδρών (1km TT)

Παρότι ο Κωνσταντίνος Λιβανός είχε δηλωθεί αρχικά στην ατομική χρονομέτρηση 1000μ., εν τέλει πάρθηκε η απόφαση να μην αγωνιστεί και επιβαρυνθεί διότι οι αγώνες ήταν διαδοχικοί. Την φανέλα του πρωταθλητή Ευρώπης εκεί, κατέκτησε ο Ολλανδός Νταν Κολ με χρόνο 1:01:569 (58,4 χλμ./ω). Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χέιντεν Νόρις από την Μεγάλη Βρετανία (1:01:714, 58,3 χλμ./ω) και στο τρίτο ο Γερμανός Άντον Χόνε (1:01:811, 58,2 χλμ./ω).

Σπριντ Νέων Ανδρών (Sprint)

Ο Έλληνας σπρίντερ του Τάλου, ξεκίνησε την παρουσία του στο Άπελντορντ στο σπριντ. Ο Λιβανός ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στην 11η θέση, που ήταν και η υψηλότερη που πήραν οι αθλητές μας στην διοργάνωση. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε ο εντυπωσιακός Μιχαήλ Ιακόβλεφ από την Ρωσία, δεύτερος ήταν ο Τομ Ντεράς από την Γαλλία και τρίτος ο Άντον Χόνε από την Γερμανία.

Κεϊρίν Εφήβων (Keirin)

Στο κεϊρίν των εφήβων, ο Μιλτιάδης Χαρόβας δεν κατάφερε να εξασφαλίσει την είσοδό του στην τελική φάση, μένοντας εκτός από τον προκριματικό. Στην κορυφή του αγωνίσματος, η Ρωσία έκανε το 1-2, με τους επιβλητικούς Νικίτα Καλάτσνικ και Ντέιβιντ Σεκελασβίλι, που αποδείχτηκαν οι πιο δυνατοί από τους συμμετέχοντες. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Πολ Γκρος από την Γερμανία.

Κεϊρίν Νέων Ανδρών (Keirin)

Οι τίτλοι τέλους για την ελληνική αποστολή έπεσαν στο κεϊρίν νέων ανδρών. Ο Κωνσταντίνος Λιβανός πήρε την 12η θέση συνολικά, καθώς τερμάτισε τελευταίος στον μικρό τελικό (final 7-12). Ο ποδηλάτης από την Κρήτη έφτασε έως τα ημιτελικά, εκεί όμως κλήθηκε να αντιμετωπίσει τους τρεις καλύτερους –όπως αποδείχτηκε και στη συνέχεια- και δεν μπόρεσε να προκριθεί. Νέος πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχτηκε ο Μιχαήλ Ιακόβλεφ από την Ρωσία, με τον Ντάνιελ Ρότσνα από την Πολωνία και τον Τομ Ντεράς από την Γαλλία να τον πλαισιώνουν στο βάθρο.

Η Ελλάδα δεν είχε εκπρόσωπο στις κατηγορίες νεανίδων και κορασίδων. Μπορείτε να βρείτε τα αναλυτικά αποτελέσματα των υπόλοιπων κατηγοριών στον σύνδεσμο.

Η Ελληνική Ομοσπονδία συγχαίρει τους ποδηλάτες της για την προσπάθεια που κατέβαλαν.