HomeHomeSliderΔεν τα κατάφερε η Φασόη, πρωταθλήτρια η Φαν Ντάικ

Δεν τα κατάφερε η Φασόη, πρωταθλήτρια η Φαν Ντάικ

Η Βαρβάρα Φασόη δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την διαδρομή του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δρόμου. Η ποδηλάτρια του Πόρτο Λεόνε κρατήθηκε στους πρώτους γύρους εντός χρονικού ορίου στο σιρκουΐ του Τρέντο, ωστόσο δεν μπόρεσε να το επαναλάβει και στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Την φανέλα της πρωταθλήτριας Ευρώπης κατέκτησε η Έλεν Φαν Ντάικ από την Ολλανδία, για πρώτη φορά στην καριέρα της! Η αθλήτρια της Trek Segafredo πραγματοποίησε μία εντυπωσιακή σόλο επίθεση στα τελευταία 26 χιλιόμετρα της διαδρομής, κράτησε πίσω όλες τις αντιπάλους και πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού.

Στο σπριντ που ακολούθησε για το βάθρο, η Λιάνε Λίπερτ (DSM) από την Γερμανία επικράτησε κατακτώντας την δεύτερη θέση, ενώ στην τρίτη βρέθηκε η Ράσα Λελεϊβίτε (Aromitalia Basso Bikes) από την Λιθουανία, στην σημαντικότερη στιγμή της καριέρας της.

Πρωταθλήτρια στις κορασίδες η Φαρφαρά

Η Κωνσταντίνα Φαρφαρά κατέκτησε τον τίτλο στην ατομική χρονομέτρηση κορασίδων, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στον Δήμο Λοκρών. Η νεαρή αθλήτρια της ΑΕΚ Τρίπολης ήταν εξαιρετική στην διαδρομή 12,2 χιλιομέτρων στους δρόμους της Αταλάντης και με χρόνο 18:23’ διέλυσε τον ανταγωνισμό. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Βασιλική Κόκκαλη του ΠΓΣ Λάρισας με επίδοση 18:42’ και στην τρίτη η Άρτεμις Γιακουμέλου του ΠΟ Πατρών με χρόνο 18:58’.

Ταχύτερος όλων ο Παναγάκος στους παίδες

Ο Πέτρος Παναγάκος είναι ο νέος πρωταθλητής ατομικής χρονομέτρησης στην κατηγορία των παίδων. Ο ποδηλάτης του Σπαρτιατικού δεν είχε αντίπαλο στην επίπεδη διαδρομή της Αταλάντης, ολοκληρώνοντας τα 12,2 χιλιόμετρα με επίδοση 15:35’, μισό λεπτό ταχύτερος από τον δεύτερο! Εκεί βρέθηκε ο εξίσου γρήγορος Δημήτρης Σιδέρης του ΠΣ Τρικάλων (16:08’), ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Ιωάννης Χιώτης του  ΠΑΣ Άτλας Ρεθύμνου (16:17’).

Να σημειωθεί ότι αύριο διεξάγονται οι αγώνες αντοχής στις δύο ανωτέρω κατηγορίες, ενώ στο Νέο Πετρίτσι Σερρών φιλοξενείται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon. Τέλος, ο Γιώργος Μπουτόπουλος αγωνίζεται στην αντοχή του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (τηλεοπτική κάλυψη Eurosport).

Βαρβάρα μπράβο για την προσπάθειά σου! Συγχαρητήρια στους δύο νέους πρωταθλητές ατομικής χρονομέτρησης κορασίδων και παίδων!