HomeHomeSliderΕπιστρέφει με καλές εμφανίσεις από την Γαλλία ο Αρβανίτου

Επιστρέφει με καλές εμφανίσεις από την Γαλλία ο Αρβανίτου

Αρβανίτου

Την εβδομάδα που πέρασε ο Νικηφόρος Αρβανίτου ήταν ο μοναδικός εκπρόσωπος της Ελληνικής Ποδηλασίας που αγωνίστηκε στο εξωτερικό. Συγκεκριμένα, ο νεαρός ποδηλάτης έλαβε μέρος στον τετραήμερο γύρο Ronde de l’Oise (2.2 κατηγορία) και στον μονοήμερο Παρίσι – Τρουά (1.2 κατηγορία) με την φανέλα της Jawa Kiwi Atlantico.

Στην 61η θέση της γενικής στο Ronde de l’Oise

Ο 19χρονος αθλητής δούλεψε προς όφελος της ομάδας του και τις τέσσερις μέρες, βοηθώντας σημαντικά στο τακτικό κομμάτι. Σε ατομικό επίπεδο, το καλύτερο πλασάρισμά του ήταν η 8η θέση στο 4ο ετάπ, που ολοκληρώθηκε με μαζικό σπριντ στην πόλη Μποβέ. Πολύ καλή παρουσία είχε και στο 3ο, πάλι σε μαζικό τερματισμό όπου κατετάγη 19ος. Από εκεί και πέρα οι κατατάξεις του Νικηφόρου κατά την διάρκεια του Γύρου ήταν οι εξής:

• 1ο ετάπ -> 73ος (+3:29’)
  • 2ο ετάπ -> 74ος (+7:04’)
  • 3ο ετάπ -> 19ος (μέσα στο γκρουπ)
  • 4ο ετάπ -> 8ος (μέσα στο γκρουπ)

Για την ιστορία, νικητής στη γενική κατάταξη αναδείχθηκε ο Τζέιμς Φουσέ της Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling. Ο 24χρονος Νεοζηλανδός ποδηλάτης, τον οποίο γνωρίσαμε μέσω του ΔΕΗ Ποδηλατικού Γύρου Ελλάδας και την παρουσία του για τέσσερις μέρες στην κορυφή της κατάταξης των βουνών, πανηγύρισε την πρώτη νίκη της καριέρας του σε διεθνή αγώνα! Δεύτερος με διαφορά 47 δευτερολέπτων ήταν ο Αριτζ Μπάγες της Caja Rural και τρίτος ο Τζέισον Τεσόν από την St Michel – Auber93 (+1:15’).

Αναλυτικά αποτελέσματα

Νίκησε το ξεκόλλημα στο Παρίσι-Τρουά, 35ος ο Αρβανίτου

Στο Παρίσι-Τρουά ο Αρβανίτου δεν κατάφερε να μπει στο ξεκόλλημα των 24 αθλητών που έμελλε να δώσει τον νικητή στην 65η διοργάνωση του συγκεκριμένου μονοήμερου. Ο Έλληνας πρωταθλητής κινήθηκε στο peloton στο σύνολο της διαδρομής (180 χιλιόμετρα-1935 υψομετρικά), έχοντας δύο συναθλητές στο γκρουπ των αποσπασμένων. Μάλιστα, ο Ξαβιέ Κανέγιας πήρε την δεύτερη θέση στο σπριντ που έγινε στην Τρουά ανάμεσα στους ξεκολλημένους. Όσον αφορά τον Αρβανίτου, τερμάτισε στην 35η θέση.

Συγχαρητήρια Νικηφόρε για την πολύ καλή παρουσία σου και στους δύο αγώνες.