HomeHomeSliderΗλίας, Ελευθεριάδου και Νιδήμος πρωταθλητές στο Marathon

Ηλίας, Ελευθεριάδου και Νιδήμος πρωταθλητές στο Marathon

Ανακοίνωση

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας σε συνεργασία με τον Δήμο Αργιθέας Καρδίτσας, διοργάνωσε με απόλυτη επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας  στο αγώνισμα του Μαραθωνίου (XCM), στις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών και Masters.

Η διαδρομή 20,8 χιλιομέτρων όπου πραγματοποιήθηκαν τρεις γύροι ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, βοηθώντας τόσο τους ποδηλάτες-ποδηλάτισσες όσο και τον κόσμο που βρέθηκε για να παρακολουθήσει τον αγώνα.

Κυρίαρχος ο Περικλής Ηλίας στους άνδρες

Ο Περικλής Ηλίας επέστρεψε στην κορυφή του Marathon εντός συνόρων. Ο πολύπειρος ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας αποδείχτηκε πιο δυνατός στα βουνά της Αργιθέας και με εξαιρετική τακτική πέρασε πρώτος την γραμμή του τερματισμού έπειτα από 2 ώρες, 50 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα. Στην δεύτερη θέση, για δεύτερη διαδοχική σεζόν τερμάτισε ο Θεόδωρος Πετρίδης, περίπου δυόμιση λεπτά πίσω.

Ο αθλητής του ΠΣ Μάνδρας είχε για ακόμα μία χρονιά σταθερή παρουσία στον αγώνα, ωστόσο δεν μπόρεσε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο περσινός πρωταθλητής στο αγώνισμα του Μαραθωνίου, Ηλίας Τορτουκτσίδης του Άλφα Καλλιθέας.

Εξαιρετική εμφάνιση από την Ελευθεριάδου

Η Κατερίνα Ελευθεριάδου του ΠΓΣ Λάρισας ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα των γυναικών. Η νεαρή ποδηλάτισσα ήταν με διαφορά η πιο δυνατή του peloton, πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού σε 3 ώρες, 24 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα, αφήνοντας τις ανταγωνίστριες της περισσότερα από 10 λεπτά πίσω.

Όπως και στους άνδρες, έτσι και στις γυναίκες ο ΠΣ Μάνδρας πήρε την δεύτερη θέση, με την Αλεξάνδρα Αδάμ. Το βάθρο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος συμπλήρωσε η Βαρβάρα Φασόη του Πόρτο Λεόνε, στον πρώτο εγχώριο αγώνα της έπειτα από την επιτυχημένη παρουσία της σε αγώνες δρόμου στην Ισπανία το προηγούμενο διάστημα.

Όμορφη μάχη και στους Masters

Στην κατηγορία των Masters, όμορφη μάχη πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στον Αστέριο Νιδήμο, τον Σπύρο Νικολούζο και τον Απόστολο Χρυσάφελη. Ο ποδηλάτης του ΠΣ Λέσβου ήταν εκείνος με τις περισσότερες δυνάμεις στο φινάλε, παίρνοντας την φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδας για το 2022!

Ο περσινός πρωταθλητής, Σπύρος Νικολούζος (Πρόοδος Νέου Βουτζά) τερμάτισε στην δεύτερη θέση περίπου δυόμιση λεπτά πίσω, ενώ στην τρίτη βρέθηκε o Χρυσαφέλης του Άλφα Καλλιθέας.

Η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας συγχαίρει του πρωταθλητές και πρωταθλήτριες Ελλάδας, τα σωματεία τους, καθώς και όλους όσου έλαβαν μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.