HomeHomeSliderΟλοκληρώθηκε το διεθνές μίτινγκ πίστας στην Πορτογαλία

Ολοκληρώθηκε το διεθνές μίτινγκ πίστας στην Πορτογαλία

Πρόσκληση

Με σημαντικές παραστάσεις και θετικό πρόσημο ολοκληρώθηκε το αγωνιστικό τριήμερο στην Πορτογαλία για την Εθνική Ομάδα Πίστας. Όσον αφορά την τελευταία μέρα, ο Μιλτιάδης Χαρόβας (ΠΟ Βόλος) εξασφάλισε το μοναδικό μετάλλιο της ελληνικής αποστολής, που είχε καλά πλασαρίσματα στην τρίτη και τελευταία ημέρα αγώνων.

Αποτελέσματα 3ης μέρας

Στην αντοχή, ο Μιλτιάδης Χαρόβας βρέθηκε στο προσκήνιο, κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα σκρατς εφήβων. Ο νεαρός ποδηλάτης του ΠΟ Βόλου σε έναν συναρπαστικό αγώνα κατάφερε να τερματίσει τρίτος, πίσω από τους Άαρον Μερενσιάνο (2ος, Infinobras Zafiro Te) και Γιούστους Βίλεμσεν (1ος , De Adelaar). Ο Χαρόβας συμμετείχε και στον αγώνα πόντων, ωστόσο δεν μπόρεσε να έχει ανάλογη παρουσία, μένοντας στην 15η θέση με συγκομιδή ενός βαθμού.

Πολύ καλή παρουσία είχε και η Αργυρώ Μηλάκη στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατετάγη 5η στον τελικό του σκρατς, δίνοντας μάχη με ένα ανταγωνιστικό peloton. Η Ολλανδία ήταν κυρίαρχη, κάνοντας το 1-3 με τις Λονέκε Ούνεκεν (SD Worx) και την Μάικε Φαν Ντερ Ντούιν (Drops). Ανάμεσα στις δύο τερμάτισε η Σόφι Λιούις από την Μεγάλη Βρετανία (Team Breeze).

Στο σκρατς των ανδρών, ο Χρήστος Βολικάκης είχε το καλύτερο πλασάρισμα για την ελληνική αποστολή, τερματίζοντας στην 5η θέση. Νικητής εκεί αναδείχτηκε ο Φίλιπ Χέινεν από την Ολλανδία, χάρη στην μεγάλη επίθεση που πραγματοποίησε ρίχνοντας γύρο στο γκρουπ. Δεύτερος τερμάτισε ο Ροδρίγο Κάισας (LA Aluminios) και τρίτος ο Ρόι Έφτινγκ (Allinq Cycling Team). Οι Ζήσης Σούλιος, Παναγιώτης Καρατσιβής και Νίκος Δράκος έμειναν χαμηλά στις προκριματικές σειρές τους και εκτός τελικού.

Στο Madison, κανένα από τα δύο ελληνικά ντουέτα που εμφανίστηκαν στην πίστα δεν κατάφερε να τερματίσει στον τελικό (Νίκος Δράκος-Παναγιώτης Καρατσιβής και Ζήσης Σούλιος-Δημήτρης Χρηστάκος). Τα αδέρφια Ολιβέιρα, Ίβο και Ρούι, κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί στην πατρίδα τους με 32 πόντους. Στην δεύτερη θέση βρέθηκαν οι εκπρόσωποι της BEAT Cycling, Γιούρι Χάβικ-Βίνσεντ Χόπεζακ, με 31 πόντους και στην τρίτη οι Γάλλοι Τομά Μπουντά-Λουί Πιζουρλέ με 29.

Στα αγωνίσματα ταχύτητας, μόνο ο Κωνσταντίνος Λιβανός κατάφερε να μπει στα ημιτελικά του keirin. Εκεί όμως ο βαθμός δυσκολίας ήταν ιδιαίτερα μεγάλος, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός τελικού και εν τέλει να πάρει την 9η θέση στον αγώνα κατάταξης.

Η ελληνική αποστολή είχε ακόμα τρεις ποδηλάτες, αμφότεροι έμειναν εκτός στον προκριματικό και στην διαδικασία των ρεπεσάζ. Ο λόγος για τον Σωτήρη Μπρέτα, τον Σταμάτη Σαββάκη και τον Γιάννη Καλογερόπουλο, που κατέλαβαν συνολικά την 19η και 25η θέση αντίστοιχα.