HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ75ος ο Αντωνιάδης, 99ος ο Ηλίας

75ος ο Αντωνιάδης, 99ος ο Ηλίας

Δεν τα κατάφεραν οι δύο ποδηλάτες μας στο Παγκόσμιο.

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Περικλής Ηλίας δεν μπόρεσαν να κάνουν την εμφάνιση που επιθυμούσαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο ορεινής ποδηλασίας (δεύτερη φάση), στο Άλμπσταντ της Γερμανίας. Στον τελευταίο αγώνα κριτήριο για την υπόθεση πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, ο Αντωνιάδης (φωτό) κατέλαβε την 75η και ο Ηλίας την 99η θέση, ανάμεσα στους κορυφαίες 108 ποδηλάτες που συμμετείχαν. Αποτελέσματα που σίγουρα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα, με βάση τις δυνατότητες των δύο πρωταθλητών μας.

Το επίπεδο του Παγκοσμίου όπως αναμενόταν ήταν πολύ υψηλό. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ελβετός Νίνο Σούστερ, τέσσερις φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, δεύτερος τερμάτισε ο Γάλλος Ζουλιέν Αμπσαλόν, δύο φορές χρυσός Ολυμπιονίκης, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο επίσης Γάλλος Μαξίμ Μαρότ.