HomeHomeSlider2ος ο Kαστραντάς στα «26α Καζαντζάκεια»

2ος ο Kαστραντάς στα «26α Καζαντζάκεια»

Πρώτος στην τελική ο Σέρβος Νεμπόσα Γιοβάνοβιτς.

Ο Χαράλαμπος Καστραντάς (Mapei – ΠΟΗ Κάστρο) κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην τελική γενική κατάταξη του τριήμερου αγώνα «26α Καζαντζάκεια» που διοργανώθηκε από τον ΠΟΗ Κάστρο με τη στήριξη της Περιφέρειας Κρήτης και υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, που είχε κερδίσει στο δεύτερο ετάπ, βρέθηκε στη γενική με διαφορά μικρότερη του ενός λεπτού πίσω από τον νικητή Νεμπόσα Γιοβάνοβιτς (Παρτιζάν). Τρίτος στην κατάταξη ήταν ο Ιωάννης Κυριακίδης (Βέλος Bottecchia).

Το τελευταίο ετάπ του αγώνα ήταν τύπου σιρκουί στον παραλιακό δρόμο του Ηρακλείου. Νικητής της ημέρας αναδείχθηκε ο Ντούσαν Καλάμπα (Παρτιζάν) ο οποίος ήταν ελάχιστα πιο γρήγορος από τον Αλέξανδρο Παπαδερό (ΠΟΧ Τάλως). Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Κυριακίδης.

Τα «26α Καζαντζάκεια» είχαν επετειακό χαρακτήρα καθώς φέτος συμπληρώνονται 60 χρόνια από τον θάνατο του Νίκου Καζαντζάκη. Συμμετείχαν 168 αθλητές σε όλες τις κατηγορίες και 29 ομάδες από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

O αγώνας -με μεγάλο χορηγό την Mapei- στηρίχθηκε από: Δήμο Ηρακλείου – ΔΟΠΑΦΜΑΗ, Δήμο Μυλοποτάμου, Ανωγείων, Αρχανών-Αστερουσίων, Μινώα-Πεδιάδος, Αγ. Νικολάου Δ.Δ. Νεάπολης, τον ΠΑΟΔΑΝ, τους πολιτιστικούς συλλόγους των οικισμών που διέρχονται οι αγώνες, την τροχαία Ηρακλείου, Α.Τ. Γεροποτάμου και τροχαία Αγ. Νικολάου, τέλος τις εθελοντικές οργανώσεις ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ Ηρακλείου και «Φίλιος Ζεύς» Αρχανών καθώς και του Μουσείο Ν. Καζαντζάκη.