HomeHomeSlider15ος στην Ευρώπη ο Στέλιος Φαραντάκης

15ος στην Ευρώπη ο Στέλιος Φαραντάκης

Μεγάλη η επιτυχία για την Ελληνική ποδηλασία, στην Βρετάνη.

Μεγάλη επιτυχία για τον Στέλιο Φαραντάκη και την Ελληνική ποδηλασία, στην Βρετάνη της Γαλλίας, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου. Ο πρωταθλητής μας κατέλαβε την 15η θέση στον αγώνα αντοχής Κ23 (152,9 χλμ.).

Η διοργάνωση που περιλάμβανε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες ξεκίνησε την περασμένη Τετάρτη (14/09) και ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή (18/09), με την συμμετοχή 848 αθλητές και αθλήτριες, από 41 χώρες.

Αναλυτικά η παρουσία όλων των Ελλήνων αθλητών

• Ο Γιώργος Σταυρακάκης, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, την Τετάρτη (14/09) ήταν προγραμματισμένο να αγωνισθεί στην ατομική χρονομέτρηση εφήβων, αλλά δεν βρήκε ποδήλατο και δεν αγωνίσθηκε.
  • Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης την Πέμπτη (15/09) αγωνίσθηκες στην ατομική χρονομέτρηση ανδρών (44 χλμ.), όπου κατέλαβε την 35η θέση, ανάμεσα σε 39 αθλητές.
  • Ο Γιώργος Σταυρακάκης την Παρασκευή (16/09), στον αγώνα αντοχής εφήβων (125 χλμ.) δεν κατάφερε να τερματίσει. Εγκατέλειψε όπως έκαναν 36 ακόμα ποδηλάτες
  • Ο Στέλιος Φαραντάκης το Σάββατο (17/09) αγωνίσθηκε στον αγώνα αντοχής Κ23 (152,9 χλμ.), καταλαμβάνοντας την 15η θέση, την καλύτερη από ελληνικής πλευράς στην διοργάνωση.
  • Ο Μιχάλης Μαυρικάκης ήταν ο δεύτερος Έλληνας ποδηλάτης που αγωνίσθηκε το Σάββατο (17/09), στον αγώνα αντοχής Κ23, καταλαμβάνοντας την 103η θέση.
  • Ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης χθες Κυριακή (18/09), τελευταία μέρα της διοργάνωσης, αγωνίσθηκε στον αγώνα αντοχής ανδρών (236,3 χλμ.), χωρίς όμως να καταφέρει να τερματίσει. Εγκατέλειψε όπως έκαναν ακόμα 37 αθλητές, από τους 139 που ξεκίνησαν.