HomeHomeSliderΕπιστροφή με νίκη για τον Περικλή Ηλία (pics)

Επιστροφή με νίκη για τον Περικλή Ηλία (pics)

Κέρδισε το Πανελλήνιο ορεινής Marathon που έγινε στην Κω.

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στην Κω ο πρώτος σημαντικός εγχώριος αγώνας της ορεινής ποδηλασίας – το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Marathon. Η τοπική κοινωνία αγκάλιασε τη διοργάνωση και καλωσόρισε εγκάρδια όλους τους συμμετέχοντες.

Την έναρξη του αγώνα κήρυξε ο Δήμαρχος Κω, Γιώργος Κυρίτσης, ενώ παρόντες για να χειροκροτήσουν τους αθλητές ήταν ο υπεύθυνος αθλητισμού του Δήμου Θανάσης Σταματάκης, ο πρόεδρος της Μαρίνας και υπεύθυνος Πολιτικής Προστασίας, Σεβαστιανός Μαραγκός, καθώς επίσης εκπρόσωποι της τοπικής κοινωνίας. Ψυχή και συντονιστής του Πρωταθλήματος ήταν ο Δημήτρης Καπατσώρης, παλαιός ποδηλάτης του Παναθηναϊκού.

Στη γραμμή εκκίνησης του αγώνα βρέθηκαν 35 αθλητές οι οποίοι κάλυψαν απόσταση 86,4χλμ. με 2.578μ. θετικά υψομετρικά. Νικητής αναδείχθηκε ο Περικλής Ηλίας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) καθώς τερμάτισε σε 4:00:39. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο Γεώργιος Δάντος (ΠΕΣΑ Αστέρας) με χρόνο 4:05:55 και την τρίτη ο Αναστάσιος Κουρμπέτης (επίσης ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) με 4:14.11. Η πρωτιά του Ηλία τον επαναφέρει στην κορυφή του αγωνίσματος μετά την περσινή του απουσία από τη διοργάνωση λόγω προβλήματος υγείας. Με την εμφάνιση που πραγματοποίησε, ο 30χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής δείχνει να έχει αφήσει πίσω του για τα καλά ό,τι τον ταλαιπώρησε και να είναι έτοιμος για νέες επιτυχίες.