![](https://hellenic-cycling.gr/wp-content/uploads/2022/02/volikakis.hrisos.minsk_.2.jpg)
2οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Καταπληκτική
εμφάνιση και μεγάλη νίκη στο σκρατς
Καταπληκτική πρεμιέρα με χρυσό μετάλλιο για τον Χρήστο Βολικάκη, στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες. Ο κορυφαίος Έλληνας ποδηλάτης πίστας, ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, στο αγώνισμα του σκρατς, στο Μινσκ της Λευκορωσίας.
Ο 31χρονος πρωταθλητής κατάφερε, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα, να κερδίσει στο φινάλε τον Πολωνό Καζιμιετς Προκόπιτσιν, με 17:57, ενώ τρίτος τερμάτισε ο Λευκορώσος Γιαουχένι Κάραλιοκ.
Αυτό είναι το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα στους 2ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες, μετά από εκείνο της Άννας Κορακάκη την Τετάρτη, στο πιστόλι 25μ.
- HomeSlider, TRACK, Νέα - Ενημερώσεις
- 27 Ιουνίου 2019