HomeHomeSliderΤοπικά Πρωταθλήματα Δρόμου και ΜΤΒ

Τοπικά Πρωταθλήματα Δρόμου και ΜΤΒ

Δ Ε Λ Τ Ι Ο    Τ Υ Π Ο Υ

ΜΑΥΡΙΔΗΣ-ΑΖΑΣ ΤΟΥ ΒΕΛΟΥΣ-BOTTECCHIA, ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΒΡΟΧΙΔΗΣ-ΤΣΟΡΤΟΥΚΤΣΙΔΗΣ ΤΟΥ ΒΑΟ-RED ZEPPELIN, ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΜΤΒ

Γέμισε χρώματα το δάσος του Σέιχ –Σου το Σαββατοκύριακο 5 και 6 Μαρτίου, από τους 160 και πλέον ποδηλάτες από 17 σωματεία (ΑΙΑΣ Κιλκίς, ΑΣΣΟΣ Πτολεμαΐδας, ΒΑΟ, ΒΕΛΟΣ, ΔΑΙΔΑΛΟΣ Δράμας, ΔΟΞΑ Σταυρούπολης, ΘΡΑΚΑΣ ΙΠΠΕΑΣ Κομοτηνής, ΔΡΑΣΗ, ΚΥΚΛΟΤΡΟΝ Καβάλας, ΜΑΧΗΤΕΣ Πεύκων, ΜΑΧΗΤΗΣ Σερρών, Ο ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ, ΠΑΟΚ, ΠΗΓΑΣΟΣ Ξάνθης, ΡΗΣΟΣ Ορεστιάδας, ΑΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ, ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ)  που συμμετείχαν στο Πρωτάθλημα Ορεινής Ποδηλασίας της Ένωσης Ποδηλατικών Σωματείων Μακεδονίας-Θράκης.

Με σύμμαχο τον καιρό και την αγωνιστική διάθεση των συμμετεχόντων πραγματοποιήθηκαν οι αγωνιστικές κατηγορίες Παίδων, Γυναικών, Νεανίδων, Μάστερς, Εφήβων, Ανδρών, ενώ την Κυριακή  μετά το πέρας του Πρωταθλήματος ακολούθησε και Λαϊκός αγώνας.

Η διαδρομή των 5χιλ. όμορφη αλλά συνάμα και  απαιτητική ως όφειλε λόγω της σπουδαιότητας του αγώνα, ικανοποίησε τους συμμετέχοντες που  έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό χαρίζοντας θέαμα στους παρευρισκομένους.

Οι αγώνες ξεκίνησαν το Σάββατο στις 15:15 με την κατηγορία των Παίδων σε κοινή κατάταξη με την κατηγορία Γυναικών-Νεανίδων  όπου  ο Μαυρίδης Άγγελος από το ΒΕΛΟΣ-Bottecchia αποσπώμενος από την αρχή του αγώνα  διατήρησε την πρωτοπορία μέχρι το τέλος και αναδείχθηκε Πρωταθλητής. Στην δεύτερη θέση με διαφορά 3΄περίπου λεπτών κατετάγη ο Νίκος Λαφτσίδης  του ΠΑΟΚ-Cycle, ενώ την τρίτη θέση πήρε ο Αντωνιάδης Άγγελος από τους ΜΑΧΗΤΕΣ Πεύκων-Cyclingspot. Στις Νεάνιδες που δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν συμπλήρωσαν κατηγορία, νικήτρια αναδείχθηκε η Κατερίνα Ελευθεριάδου  από το ΒΕΛΟΣ-Bottecchia κάνοντας εξαιρετική κούρσα και καταλαμβάνοντας την 11η θέση στην κοινή κατάταξη με την κατηγορία των παίδων.

Στη συνέχεια την σκυτάλη πήρε η κατηγορία των masters, όπου  ο παλαίμαχος αθλητής Δημήτριος Αζάς επίσης από  το ΒΕΛΟΣ-Bottecchia αναδείχθηκε νικητής, αφήνοντας στην δεύτερη θέση του βάθρου τον Μίλτο Μουσούρη από τον ΠΑΟΚ-Cycle και στην τρίτη τον Βαγγέλη Παπαϊωάννου από τα ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ Podilatorama Bike Store.

Την επομένη οι αγώνες ξεκίνησαν στις 10 το πρωί με την κατηγορία Ανδρών και ακολούθησε στις 11:45 η κατηγορία των Εφήβων. Ο Αλέξανδρος  Βροχίδης του ΒΑΟ-Red Zepelin  ευρισκόμενος σε καταπληκτική διάθεση πήρε με ιδιαίτερη άνεση την

κατηγορία, αποκτώντας  μια διαφορά 4 περίπου λεπτών από τον φορμαρισμένο Νίκο Ταχόπουλο από τα ΧΙΛΙΑ ΔΕΝΤΡΑ- Podilatorama Bike Store και τον Κωνσταντίνο Κωνσταντινίδη του ΒΕΛΟΣ-Bottecchia που πάλεψαν μεταξύ τους για το χρώμα του μεταλλίου.

Στην εφηβική κατηγορία επικράτησε όπως αναμενόταν το φαβορί του αγώνα, ο Βαλκανιονίκης Ηλίας Τσορτουκτσίδης του ΒΑΟ-SMF πραγματοποιώντας στην ουσία αγώνα με το χρόνο καθώς κάλυψε τις 4 στροφές του αγώνα σε  1:05:56, έχοντας μέσο

όρο στροφής τα 16,5΄ και αφήνοντας  10 λεπτά πίσω τον επόμενο αθλητή  Ιορδάνη Παπάζογλου από το ΒΕΛΟΣ Bottecchia. Tο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Παντελής Χατζηπαντελής από τον ΑΣΣΟ-4Bikes Πτολεμαΐδας.

Στους αγώνες παραβρέθηκαν ο Ολυμπιονίκης και Πρόεδρος της ΕΠΣΜΑΘ Κλεάνθης Μπάργκας, σύσσωμο το Διοικητικό Συμβούλιο της ΕΠΣΜΑΘ, ο κ. Αλέξανδρος Τσιρακίδης ως εκπρόσωπος της ΕΟΠ, παράγοντες συλλόγων και πλήθος κόσμου που παρακολούθησαν τους αγώνες.

Η Ένωση Ποδηλατικών Σωματείων Μακεδονίας-Θράκης ευχαριστεί θερμά την ομάδα διάσωσης της ΕΠΟΜΕΑ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ, το Δασαρχείο, την Πυροσβεστική, την Τροχαία, την  ΕΠΟΜΕΑ, καθώς και τους χορηγούς της εκδήλωσης: Νερά ΒΙΚΟΣ, Ζαχαροπλαστεία ΒΑΣΙΛΗΣ.