Home » Ιστορική αναδρομή

Ιστορική αναδρομή

ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΝΑΔΡΟΜΗ

1890: Αρχίζει να καλλιεργείται στην Ελλάδα το άθλημα της ποδηλασίας.

1895: Κατασκευάζεται το ποδηλατοδρόμιο στο Φάληρο (σημερινό στάδιο Καραϊσκάκη), από τον μηχανικό Βελλίνη.

1896: Ολυμπιακοί αγώνες Αθήνας: Ο Αριστείδης Κωνσταντινίδης κατακτά το χρυσό μετάλλιο στον αγώνα αντοχής, 87 χλμ.

Ο Γιώργος Κωλέττης παίρνει το ασημένιο μετάλλιο στα 100χλμ πίστας.

Ο Σταμάτης Νικολόπουλος κερδίζει δύο ασημένια μετάλλια, το πρώτο στα 2χλμ Ατομικής Χρονομέτρησης και το δεύτερο στην Ταχύτητα.

Ο Παναγιώτης Παρασκευόπουλος παίρνει χάλκινο μετάλλιο στον αγώνα 12 ωρών Πίστας.

1937: Ιδρύεται η Ποδηλατική Ομοσπονδία Ελλάδας (Π.Ο.Ε.) η οποία διαλύεται στον β’ παγκόσμιο πόλεμο, επανιδρύεται το 1947 και συνενώνεται με τον Σ.Ε.Γ.Α.Σ. το 1954.

Κατασκευάζεται το ποδηλατοδρόμιο στη Ρόδο από τους Ιταλούς.

1973: Ιδρύεται η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (Ε.Ο.Π.).

1984: Συμμετοχή εθνικής ομάδας στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λος Άντζελες (Κανέλλος Κανελλόπουλος και Ηλίας Κελεσίδης).

1991: Γίνονται τα εγκαίνια του Ολυμπιακού ποδηλατοδρομίου στο Ο.Α.Κ.Α..

1996: Ολυμπιακοί αγώνες Ατλάντα: Ο Δημήτρης Γεωργαλής κατατάσσεται 7ος στο Χιλιόμετρο στην Πίστα.

Η Εθνική Ομάδα (Λάμπρος Βασιλόπουλος, Γιώργος Χειμωνέτος, Δημήτρης Γεωργαλής,) έρχεται 4η στο Ολυμπιακό σπριντ στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας, Μεγάλη Βρετανία.

Η Εθνική Ομάδα (Λάμπρος Βασιλόπουλος, Γιώργος Χειμωνέτος, Δημήτρης Γεωργαλής,) κατατάσσεται 2η στο Ολυμπιακό σπριντ (Πρωτάθλημα Ευρώπης Πίστας, Ρωσία).

Ο Παναγιώτης Λέκας έρχεται 4ος στους Πόντους στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας εφήβων, στη Σλοβενία.

1997: Η Εθνική Ομάδα (Λάμπρος Βασιλόπουλος, Γιώργος Χειμωνέτος, Δημήτρης Γεωργαλής,) κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο Ολυμπιακό σπριντ του παγκοσμίου κυπέλλου πίστας, στην Κολομβία. Η ίδια ομάδα τριπλασιάζει την επιτυχία, ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ομαδικό Σπριντ του παγκοσμίου κυπέλλου πίστας, στις ΗΠΑ και στην Αθήνα.

Επίσης κατατάσσεται 3η στο Ομαδικό σπριντ στο Πρωτάθλημα Ευρώπης πίστας, στη Ρωσία.

Τέλος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας που διεξήχθη στην Αυστραλία περιορίζεται στην 4η θέση.

1998: Η Ελευθερία Ελληνικάκη μένει οριακά έξω από τα μετάλλια παίρνοντας την 4η θέση στους Πόντους του παγκόσμιου πρωταθλήματος εφήβων – νεανίδων, στην Κούβα.

2000: Ολυμπιακοί αγώνες Σιδνεϊ: Η Εθνική ομάδα (Λάμπρος Βασιλόπουλος, Κλεάνθης Μπάργκας, Δημήτρης Γεωργαλής) κατακτά την 4η θέση στο ομαδικό Σπριντ.

Επίσης ο Δημήτρης Γεωργαλής έρχεται 6ος στα 1000μ. Ατομικής Χρονομέτρησης στην ίδια διοργάνωση, καθώς και ο Λάμπρος Βασιλόπουλος 7ος στο Κέιριν.

2002: Ο Βασίλης Αναστόπουλος και η Ελευθερία Ελληνικάκη είναι οι πρώτοι έλληνες επαγγελματίες ποδηλάτες.

2003: Ο Βασίλης Αναστόπουλος κερδίζει το γύρο Ελλάδας.

2005: Στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας ο Γιάννης Ταμουρίδης παίρνει το ασημένιο μετάλλιο στους Πόντους, στο Λος Άντζελες.

Επίσης ο έφηβος Χρήστος Βολικάκης παίρνει το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας εφήβων, στη Βιέννη.

2006: Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα πίστας ο Γιάννης Ταμουρίδης κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο Σκρατς των Ανδρών.

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΜΑΔΩΝ 2000 - 2012

Α. ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΔΡΟΜΟΥ

n Ταμουρίδης Γιάννης                      11η θέση στην ατομ. χρον/ση Παγκ. Πρωτ/τος Νέων

n Ταμουρίδης Γιάννης                      20η  θέση           ‘’           ‘’               Ευρωπ.   ‘’                 ‘’

n Τσολακίδης Λάζαρος                     Β΄ Βαλκανιονίκης εφήβων – ατομική χρονομέτρηση

n Πεταλάς Γιώργος                          Γ΄ Βαλκανιονίκης εφήβων –        ‘’           ‘’

 

Β. ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΙΣΤΑΣ

n Ολυμπιακό Σπρίντ                     (Γεωργαλής Δημ. – Βασιλόπουλος Λάμπρος. – Μπάργκας Κλεάνθης)

                                                       4η θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες του Σίδνευ

n Γεωργαλής Δημήτρης                    6η θέση στο χιλιόμετρο στους Ολυμπιακούς αγώνες.

n Βασιλόπουλος Λάμπρος                 ;7η θέση στο Κέριν         ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’

n Μπάργκας Κλεάνθης                     4η θέση στο Κέριν στο 1ο  Παγκόσμιο Κύπελλο

n Ολυμπιακό Σπρίντ                         (Γεωργαλής Δ. – Βασιλόπουλος Λ. – Χειμωνέτος Γ.)

3η θέση στο 2ο  Παγκόσμιο Κύπελλο

n Γεωργαλής Δημήτρης                    4η θέση             ‘’           ‘’           ‘’           ‘’

n Μαντζουράνης Θαν.                      9η θέση στο χιλιόμετρο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων.

n Ελληνικάκη Ελευθερία                   9η θέση στούς πόντους στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Γυναικών.

n Μαντζουράνης Θαν.                      1η θέση στο χιλιόμετρο στο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης Εφήβων.

1η θέση στην ταχύτητα 200 μ.     ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’

2η θέση ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’

n Πεταλάς Γιώργος                          3η θέση στο ατομικό πουρσουίτ   ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’

n Ολυμπιακό Σπρίντ (Βουκελάτος Παν. – Γεωργάκης Στέλιος – Μαντζουράνης Θαν.)

3η θέση στο Κύπελλο Εθνών Ευρώπης Εφήβων.

n Σκούμπας Λάζαρος                        Α΄ Βαλκανική νίκη στην ταχύτητα 200 μ. Ανδρών.

Α΄ Βαλκανική νίκη στο χιλιόμετρο Ανδρών.

n Τσουκαλαδέλης Νίκος                   Β΄ Βαλκανική νίκη στην ταχύτητα 200 μ. Ανδρών.

Β΄ Βαλκανική νίκη στο χιλιόμετρο Ανδρών.

n Τσακουρίδης Γιάννης                    Β΄ Βαλκανική νίκη στο ατομικό πουρσουίτ Ανδρών.

n Ποτουρίδης Ελπιδοφ.                    Β΄ Βαλκανική νίκη στο αγώνισμα πόντων Ανδρών.

n Κελόγλου Παναγιώτης                  Γ΄ Βαλκανική νίκη στο χιλιόμετρο Ανδρών.

n Παπαδόπουλος Παναγ.                  Γ΄ Βαλκανική νίκη στην ταχύτητα 200 μ. Ανδρών.

n Ολυμπιακό Σπρίντ (Βουκελάτος Παν. – Λάλος Χρυσοβαλάντης – Μαντζουράνης Θαν.)

Α΄ Βαλκανική νίκη Εφήβων.

n Πεταλάς Γιώργος                          Α΄ Βαλκανική νίκη στο ατομικό πουρσουίτ με νέο Παν/νιο ρεκόρ.

n Μετοχιαννάκης Γιάννης                 Α΄ Βαλκανική νίκη στο αγώνισμα πόντων Εφήβων.

n Μαντζουράνης Θαν.                      Α΄ Βαλκανική νίκη στην ταχύτητα 200 μ. Εφήβων.

Α΄ Βαλκανική νίκη στο χιλιόμετρο Εφήβων.

n Λάλος Χρυσοβαλάντης                  Β΄ Βαλκανική νίκη στην ταχύτητα 200 μ. Εφήβων.

Β΄ Βαλκανική νίκη στο χιλιόμετρο Εφήβων.

n Τσολακίδης Λάζαρος                     Β΄ Βαλκανική νίκη στο αγώνισμα πόντων Εφήβων.

n Σοφιολάκης Λευτέρης                   Β΄ Βαλκανική νίκη στο ατομικό πουρσουίτ Εφήβων.

Α) Εθνική ομάδα ανδρών Ολυμπιακού Σπρίντ      Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο. Πατρών)

Γεωργαλής Δημήτρης (ΠΑΣ Τρίκκη)

Μπάργκας Κλεάνθης (Π.Ο. Βέλος)

Χάλκινο μετάλλιο Πανευρωπαϊκό πρωτ/μα πίστας     Μπρνό Τσεχία    12-7-01

 

Β) Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο. Πατρών)

Χάλκινο μετάλλιο στο Κέριν στο  παγκόσμιο κύπελλο πίστας Κάλι Κολομβία   27-5-01

 

Γ) Ματζουράνης Θανάσης (Π.Ο. Βέλος)

4η θέση στο χιλιόμετρο στο Πανευρωπαϊκό πρωτ/μα νέων     Μπρνό Τσεχία   13-7-01

 

Δ) Αρμενατζόγλου ΄Αγγελος (Π.Ο.Η. Κάστρο)

5η θέση στους πόντους στο Πανευρωπαϊκό πρωτ/μα νέων        Μπρνό Τσεχία    14-7-01

 

Ε) Πενταράκης Κώστας (Τάλως Χανίων)

5η θέση στο χιλιόμετρο στο Πανευρωπαϊκό πρωτ/μα εφήβων Ιταλία      7-7-01

 

ΣΤ) Εθνική ομάδα εφήβων Ολυμπιακού Σπρίντ    Βουκελάτος Παναγ. (Π.Ο.Πατρών)

Πενταράκης Κώστας (Τάλως Χαν)

Ρόδιος Θωμάς (Ρόδα Βόλου)

6η θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας       Ιταλία               7-7-01

 

Ζ) ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΕΣ  ΠΙΣΤΑΣ-ΔΡΟΜΟΥ-ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ

 

  1. 1)   Αγγελίδης Νίκος                      (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)            Ανδρών -3  χρυσά μετάλλια ΠΙΣΤΑ
  2. 2)   Τσουκαλαδέλης Νίκος             (Π.Ο. Βέλος)                  Ανδρών -1  χρυσό μετάλλιο     ΄΄
  3. 3)   Κιουρκτσής Βασίλης                (Βέλος Θεσ/νίκης)                 ‘’    -1       ‘’          ‘’           ΄΄

4)  Τσακουρίδης Γιάννης                (Βέλος Θεσ/νίκης)                 ‘’    -1       ‘’          ‘’           ΄΄

5)  Ποτουρίδης Ελπιδοφόρος         (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)                   ‘’    -1       ‘’          ‘’           ΄΄

6)  Γιαννιώσης Βασίλης                  (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)                   ‘’    -1       ‘’          ‘’           ΄΄

7)  Πεταλάς Γιώργος                      (Θησέας Ζωγράφου)             ‘’    -1       ‘’          ‘’           ΄΄

8)  Πενταράκης Κώστας                 (Τάλως Ν. )                  Εφήβων -1       ‘’          ‘’           ΄΄

9)  Τζερετζούλιας Χρήστος                        (Π.Ο. Πατρών)                       ‘’    -1      ‘’          ‘’ ΄΄

10) Κουρμπέτης Βασίλης               (Π.Ο. Βέλος)                          ‘’    -1      ‘’           ‘’      ΔΡΟΜΟΣ

11) Συμελίδης Κώστας                  (Αυτόδρομος )              Ανδρών –1        ‘’          ‘’      Μ.Τ.Β.

12) Χορτομάρης Βασίλης               (Μαχητής Σερρών)         Νέων     -1         ‘’         ‘’

13) Ηλίας Γιώργος                         (Λ.Α.Σ.Δ.Α.)                   Εφήβων -1         ‘’             ‘’           ‘’

Α) Ταμουρίδης Γιάννης (Αυτόδρομος Θεσ/νίκης)

n Αργυρό μετάλλιο στο Πρωτ/μα Ευρώπης Πίστας Νέων, στους πόντους        Γερμανία 21/7/02

n 1 χρυσό, 1 αργυρό στο διεθνή γύρο Ελλάδας        22-28/4/02

n 19ος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Δρόμου Ζόλντερ Βέλγιο  8/10/02

n 2 νέα Πανελλήνια ρεκόρ στο ατ. πουρσουίτ 4.000 μ. Ανδρών         Μόσχα & Μπιούτγκεν

 

Β) Κωνσταντινίδου Κυριακή (Π.Ο. ‘’Βέλος’’ Θεσ/νίκης)

n Χάλκινο μετάλλιο στο Πρωτ/μα Ευρώπης Πίστας Νεανίδων, στους πόντους Γερμανία           21/7/02

n 8η στην ταχύτητα           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’                                       ‘’                  18/7/02

n 8η στα 500 μ.     ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’              ‘’                    19/7/02

n Πανελλήνιο ρεκόρ στα 500 μ. Νεανίδων-Γυναικών            Μόσχα

n Πανελλήνιο ρεκόρ στην ταχύτητα 200 μ. Νεανίδων           Μόσχα

 

Γ) Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο. Πατρών)

Χάλκινο μετάλλιο στο Κέριν στο  Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας         Κου Μιν  Κίνα 10/8/02

 

Δ) Εθνική ομάδα ανδρών Ομαδικού Σπρίντ        Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο. Πατρών)

Γεωργαλής Δημήτρης (ΠΑΣ Τρίκκη)

Μπάργκας Κλεάνθης (Π.Ο. Βέλος)

Ματζουράνης Θανάσης (Π.Ο. Βέλος)

Χειμωνέτος Γιώργος (ΠΑΟ Διαγόρας)

Χάλκινο μετάλλιο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας       Σίδνεϋ   12/5/02

‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           Κουν Μιν  Κίνα   11/8/02

 

Ε) Εθνική ομάδα ανδρών Ομαδικού Πουρσουίτ

Ποτουρίδης Ελπιδοφόρος (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)                                         

Γιαννιώσης Βασίλης                          ‘’

                                                                        Τσακουρίδης Γιάννης (Π.Ο. Βέλος)

                                                                        Ροδόπουλος Κώστας (Π.Ο. Πατρών)

Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας Σίδνεϋ    1/5/02

Νέο Πανελλήνιο Ρεκόρ στο ομαδικό πουρσουίτ

 

Στ) Σκούμπας Λάζαρος (Α.Ο. Θησέας Αθηνών)

4ο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας Ανδρών στο Κέριν         Μόσχα              2/6/02

Νέο Πανελλήνιο ρεκόρ στην ταχύτητα 200 μ.            ‘’                                31/5/02

 

Ζ) Ελληνικάκη Ελευθερία (Π.Ο. Τάλως Ν. Κυδωνίας Χανίων)

4η στο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας Γυναικών στο Σκράτς     Μόσχα    1/6/02

5η           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’           ‘’                       Σίδνεϋ     12/5/02

Η) Μέριανος Δαυίδ (Π.Ε.Σ. Ν. Φιλαδέλφειας)

6ος στο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας Ανδρών στο ατομικό πουρσουίτ Σίδνεϋ 10/5/02

 

 

Θ) Αναστόπουλος Βασίλης (Π.Ο. Πατρών)

2 χρυσά, 1 αργυρό, 2 χάλκινα στο διεθνή Γύρο Ελλάδας 22-28/4/02

1 χρυσό, 1 χάλκινο στο διεθνή γύρο Ρόδου                        20-24/2/02

 

Ι) Βολικάκης Χρήστος (Π.Ο. Βόλου)

Χάλκινο μετάλλιο σε διεθνή αγώνα παμπαίδων          Γερμανία         25/8/02

 

Ζ) ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΕΣ  ΠΙΣΤΑΣ-ΔΡΟΜΟΥ-ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ

 

  1. 1)   Μπάργκας Κλεάνθης         (Π.Ο. Βέλος)                  Ανδρών -3  χρυσά μετάλλια ΠΙΣΤΑ
  2. 2)   Ποτουρίδης Ελπιδοφόρος (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας              Ανδρών -2  χρυσά μετάλλια     ΄΄
  3. 3)   Γιαννιώσης Βασίλης          (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)                   ‘’    -1   χρυσό μετάλλιο    ΄΄

4)  Πεταλάς Γιώργος               (Α.Ο.Θησέας Ζωγράφου)       ‘’    -1      ‘’         ‘’            ΄΄

5)  Λέκας Παναγιώτης             (Ο.Φ. Ν. Ιωνίας)                   ‘’    -1      ‘’          ‘’            ΄΄

6)  Βουκελάτος Παναγιώτης   (Π.Ο. Πατρών)                      ‘’    -1      ‘’          ‘’            ΄΄

7)  Τρουλινός Κώστας             (Π.Ο.Η. Κάστρο)                   ‘’    -1      ‘’          ‘’            ΄΄

8)  Πενταράκης Κώστας          (Τάλως Ν. Κυδωνίας Χαν.)Εφήβων -2 χρυσά μετάλλια

9)  Τζερετζούλιας Χρήστος      (Π.Ο. Πατρών)                       ‘’    -1    χρυσό μετάλλιο    ΄΄

10) Μαρίτσης Πέτρος             (Ρόδα Βόλου)                           ‘’    -1      ‘’           ‘’                ΄΄

11) Κουτσούκος Παντελής     (Π.Ο. Βόλου)                           ‘’    -1      ‘’           ‘’                        ΄΄

12) Καρυμπίδης Μανώλης      (Τάλως Ν. Κυδ)                        ‘’    -1      ‘’           ‘’                       ΄΄

13) Δεληδημητρίου Χρήστος  (Π.Ο. Βέλος)                          ‘’       -1     ‘’           ‘’                        ΄΄

14) Εξαρχόπουλος Σωτήρης   (Ολυμπιακός Περ.Χαιδ)                  -1      ‘’           ‘’                       ΄΄

15) Γεωργίου Δημήτρης          (ΠΕΣΑ Αστέρας )                    ‘’     -1      ‘’           ‘’                       ΄΄

16) Αναστόπουλος Βασίλης    (Π.Ο. Πατρών)                   Ανδρών -1     ‘’           ‘’  ΔΡΟΜΟΣ

17) Ταμουρίδης Γιάννης         (Αυτόδρομος Θεσ/νίκης)    Νέων     -1     ‘’           ‘’             ΄΄

18) Γεωργουλέα Αργυρώ        (Πανερυθραϊκός Α.Σ.)       Γυναικών -1     ‘’           ‘’      Μ.Τ.Β.

19) Ηλίας Γιώργος                  (Λ.Ο.Α.Σ.Δ.Α.)                   Εφήβων -1      ‘’           ‘’             ΄΄

Α. Αναστόπουλος Βασίλης  (Π.Ο.Πατρών)

1ος νικητής διεθνή γύρου Ελλάδας 2-6/4/2003

 

Β. Εθνική Ομάδα Ομαδικού Σπρίντ Ανδρών.

3η Πρωτάθλήμα Ευρώπης 2003 Μόσχα  3-7/9/2003

                                                                          Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο.Πατρών)

                                                                          Γεωργαλής Δημήτρης (Π.Α.Σ.Τρίκκη)

Μπαργκας Κλεάνθης (Π.Ο.Βέλος)

Γ. Λεφάκης Θανάσης (Α.Σ.Π.Ρόδα).

5ος Πρωτάθλημα Ευρώπης Εφήβων Μόσχα 20-24/8/2003

 

Δ. Εθνική Ομάδα Ομαδικού Σπρίντ Εφήβων.

5η Πρωτάθλημα Ευρώπης 2003 Μόσχα 20-24/8/2003

Γεωργίου Δημήτρης (Π.Ε.Σ.Α. Αστέρας)

                                                                         Λεφάκης Θανάσης ( Α.Σ.Π.Ρόδα)

                                                                         Μαρίτσης Πέτρος (Α.Σ.Π. Ρόδα).

 

ΕΒασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο.Πατρών)

4ος Κέριν Παγκόσμιο Κύπελλο ( Σίνδευ 16-18/5/2003)

 

ΣΤ.Εθνική ομάδα Μάντισον

5η Παγκόσμιο Κύπελλο ( Κείπ Τάουν 11-13/4/2003)

Αναστόπουλος Βασίλης (Π.Ο.Πατρών)

                                                                         Ταμουρίδης Γιάννης (Ο.Π.Π.Αυτόδρομος)

Ζ   Εθνική ομάδα Ομαδικού Σπρίντ

5η Παγκόσμιο Κύπελλο          (Σίνδευ 16-18/ 5/2003)

Βασιλόπουλος Λάμπρος (Π.Ο.Πατρών)

  Ματζουράνης Θανάσης (Π.Ο.Βέλος)

                                                                    Σκούμπας Λάζαρος (Α.Ο.Θησέας).

 

Η.  Ταμουρίδης Γιάννης (Ο.Π.Π.Αυτόδρομος)

6ος αγώνα πόντων Παγκόσμιο Κύπελλο         ( Σίνδευ 16-18/5/2003)

6ος ατομικό πουρσουίτ  Παγκόσμιο Κύπελλο ( Σίνδευ 16-18/5/2003).

 

Θ.  ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΕΣ ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ (ΜΤΒ) 2003 Τουρκία (1-3/8/03)

  1. Κωτούλας Μανώλης      (Π.Α.Ο.Κ.)                    Ανδρών 1 χρυσό
  2. Μπάρδης Κώστας          (Ε.Ο.Σ Αχαρνών)           Νέων     1 χρυσό
  3. Διακάκη Ελένη                (Π.Α.Ο.Κ.)                    Γυναικών 1 χρυσό

 

Ι.    ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΕΣ ΠΙΣΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ 2003   Βουλγαρία, (9-10/8/2003)

1.    Αγγελίδης Νίκος            (Ο.Φ.Ν.Ιωνίας)                                      2 Χρυσά

2.    Σκούμπας Λάζαρος         (Α.Ο.Θησέας)                                         2 χρυσά

3.   Τρουλινός Κώστας           (Π.Ο.Η.Κάστρο)                                    1 χρυσό

 

 

IA ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΕΣ ΠΙΣΤΑΣ ΕΦΗΒΩΝ 2003   Βουλγαρία.( 9-10/8/2003)

1. Δεληδημητρίου Χρήστος     (Π.Ο.Βέλος)                                           2 χρυσά

2. Μαρίτσης Πέτρος               (Α.Σ.Π.Ρόδα)                                          2     ‘’

3. Μελίσσης Γρηγόρης           (Α.Σ.Π.Ρόδα)                                          2     ΄΄

4. Γεωργίου Δημήτρης           (Π.Ε.Σ.Α.Αστέρας)                                  1     ΄΄

5. Μαυροειδής Στέργιος         (Α.Σ.Π.Ρόδα)                                          1     ΄΄

6. Λεφάκης Θανάσης             (Α.Σ.Π.Ρόδα)                                          1     ‘’

7. Νικολάου Λευτέρης            (Α.Σ.Π.Ρόδα)                                          1     ‘’

8.Πασαδάκης Γιάννης            (Π.Ο.Η.Κάστρο)                                     1     ‘’

  1. Ομάδα Ολυμπιακού Σπρίντ : 8η θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες

(Γεωργαλής Δημήτρης – Βασιλόπουλος Λάμπρος – Χειμωνέτος Γιώργος).

 

  1. Βασιλόπουλος Λάμπρος: 9η θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες, στο Κέιριν.

 

  1. Κωνσταντινίδου Κυριακή: 3η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας, στο   αγώνισμα Σκράτς Γυναικών.
  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝΛΟΣ  ΑΝΤΖΕΛΕΣ,  24 – 27/3/2005- 2η θέση στο αγώνισμα πόντων: Ταμουρίδης Ιωάννης- 7η θέση στο αγώνισμα ομαδικό σπρίντ: Μπάργκας Κλεάνθης –Μαντζουράνης Αθανάσιος – Βουκελάτος Παναγιώτης.ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝΒΙΕΝΝΗ, 7 – 10/8/2005 

    – 1η θέση στο αγώνισμα Κέιριν:         Βολικάκης Χρήστος

    5η θέση στο αγώνισμα ομαδικό σπρίντ: Ιορδανίδης Κων/νος –

    Ρέππας Βασίλειος – Βολικάκης Χρήστος.

    6η θέση στο αγώνισμα Σκράτς : Γαλάνης Βασίλειος

     

    ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ-ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

    ΦΙΟΡΕΝΤΖΟΥΟΛΑ – ΙΤΑΛΙΑ, 21-25/7/2005

     

    2η θέση στο αγώνισμα Κέιριν:   Βολικάκης Χρήστος

    – 5η θέση στο αγώνισμα ομαδικό σπρίντ: Ιορδανίδης Κων/νος

    Ρέππας Βασίλειος – Βολικάκης Χρήστος.

  1. ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ – ΓΥΝΑΙΚΩΝ

    – 3η θέση στο αγώνισμα Σκράτς:       Ταμουρίδης Ιωάννης

     

    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΝΕΑΝΙΔΩΝ

     

    –   3η θέση στο αγώνισμα ομαδικό σπρίντ:

    –   Βολικάκης Χρήστος – Βολικάκης Ζαφείρης – Φλώρος Αλέξανδρος.

    θέση στο αγώνισμα Σκράτς : Γαλάνης Βασίλειος

    θέση στο αγώνισμα Κεϊριν : Βολικάκης Χρήστος

     

    ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΝΕΩΝ-ΕΦΗΒΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ-ΝΕΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ

     

    2η θέση στο αγώνισμα ομαδικό σπρίντ: Βολικάκης Χρήστος – Βολικάκης Ζαφείρης – Ρέππας Βασίλης .

    –          θέση στο αγώνισμα 1.000 μ. : Ρέππας Βασίλης

3o ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΊΣΤΑΣ
LOS ANGELES  19 – 21/1/2007
ΚΕΪΡΙΝ ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝ. 11ος
1000μ. ΙΟΡΔΑΝΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 8ος
4ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΊΣΤΑΣ
MANCHESTER 20 – 26/2/2007
ΚΕΪΡΙΝ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Συμμετοχή
1.000μ. ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘΑΝ. 7ος
ΣΚΡΑΤΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝ. 8ος
ΠΟΝΤΟΙ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝ. 2ος
 

ΟΜ.ΣΠΡΙΝΤ

ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΠΑΝ.
ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘΑΝ.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΊΣΤΑΣ
PALMA DE MALLORCA 29/3 – 1/4/2007
ΣΠΡΙΝΤ ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓ. 6ος
ΣΚΡΑΤΣ ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓ. 14ος
3.000μ. ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓ. 16ος
ΠΟΝΤΟΙ ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓ. 14ος
1.000μ. ΚΕΛΟΓΛΟΥ ΠΑΝΑΓ. 13ος
ΟΜ.ΣΠΡΙΝΤ ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΠΑΝ. 13η
ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘ.
ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
1ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΊΣΤΑΣ 2008
ΣΙΔΝΕΥ 30/11 – 2/12/2007
ΟΜ. ΣΠΡΙΝΤ ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΠΑΝ. 10η
ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘ.
ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
 

]1000μ.

ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 11ος
ΣΚΡΑΤΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 10ος
2ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΊΣΤΑΣ 2008
ΠΕΚΙΝΟ 7 – 9/12/2007
ΟΜ. ΣΠΡΙΝΤ ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΠΑΝ. 12η
ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘ.
ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
1000μ. ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ 9ος

 

2008

Α. ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ

 

1. ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ                        3ος Κέϊριν στο Παγκόσμιο Πρωτ/μα Ανδρών

4ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα

5ος Ομαδ.Σπριντ στο Ευρ. Πρωτ/μα

6ος Όμνιουμ Σπριντ στο Ευρ. Πρωτ/μα

 

2. ΜΠΡΕΤΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ                 2ος Κέϊριν στο Παγκόσμιο Πρωτ/μα Εφήβων

8ος Ομαδ. Σπριντ στο Παγκ. Πρωτ/μα Εφήβων

6ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπ. Πρωτ/μα

 

3. ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ                           8ος Ομαδ. Σπριντ στο Παγκ. Πρωτ/μα Εφήβων

 

4. ΤΖΑΕΡΛΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ                       8ος Ομαδ. Σπριντ στο Παγκ. Πρωτ/μα Εφήβων

6ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπ. Πρωτ/μα

 

5. ΒΟΥΚΕΛΑΤΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ                10ος Ομαδ. Σπριντ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

 

6. ΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ             10ος Ομαδ. Σπριντ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

 

7. ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                               10ος Ομαδ. Σπριντ στους Ολυμπιακούς Αγώνες

 

8. ΓΑΛΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                            8ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα

5ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα

 

9. ΜΠΟΥΓΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                        8ος Σκράτς στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα

 

10.ΒΟΛΙΚAΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ                      5ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα

 

11.ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ                    6ος στο Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπ. Πρωτ/μα

 

12.ΚΛΑΠΑΝΑΡΑ ΕΛΕΝΗ                          4η Ομνιουμ Σπριντ στο Ευρωπ. Πρωτ/μα

Α1.ΑΝΔΡΩΝ

1.  ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ                  3ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (Νέων) (ΜΙΝΣΚ)

(ΝΕΩΝ – ΑΝΔΡΩΝ)                        4ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

2ος Κέϊριν στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ)

3ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

3ος Ομαδ.Σπριντ στο Ευρωπαϊκό  Κύπελλο Πίστας(ΓΕΡΜΑΝΙΑ )

3ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

6ος Σπρίντ  στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας  (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

6ος Ομαδ. Σπρίντ  στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας   (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

 

2.  ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ                1ος Πόντοι στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας  (ΚΑΛΙ)

2ος Πόντοι  στο 2ο Παγκόσμιο Κύπελλο  Πίστας (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)

4ος Σκράτς  στο 2ο Παγκόσμιο Κύπελλο  Πίστας (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)

3ος Ατ. Χρονομέτρηση στους Μεσογειακούς Αγώνες (ΠΕΣΚΑΡΑ)

Α2. ΝΕΩΝ

3.  ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΖΑΦΕΙΡΗΣ                 4ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

3ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό  Κύπελλο Πίστας ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

6ος Oμαδ.Σπρίντ  στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας  (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

 

4.  ΓΑΛΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                      4ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

3ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας  (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

 

5.  ΠΟΛΥΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜ.            5ος Ατ Πουρσουιτ στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας    (ΚΑΛΙ)

5ος Ομ. Πουρσουιτ  στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας  (ΚΑΛΙ)

 

6.  ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ ΜΑΓΚΟΥΡΑΣ         5ος Ομαδ. Πουρσουιτ  στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας Κάλι

ΝΕΟΦΥΤΟΣ                                 3Ος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Δρόμου (ΤΟΥΡΚΙΑ)

 

7.  ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ         5ος Ομ. Πουρσουιτ  στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας  (ΚΑΛΙ)

6ος Μάντισον στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

 

8.  ΜΠΟΥΓΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                  5ος Ομ. Πουρσουιτ  στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας  (ΚΑΛΙ)

6ος Μάντισον στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

 

9.  ΡΕΠΠΑΣ ΒΑΣΙΛΗΣ                         6ος Ομ. Σπρίντ  στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Πίστας  (ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ)

 

Α2. ΕΦΗΒΩΝ

1. ΚΑΡΑΓΕΩΡΓΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ               1ος Κέϊριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

5ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

 

2. ΚΑΣΤΡΑΝΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ          5ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

 

3. ΚΟΥΡΤΕΛΗΣ ΗΛΙΑΣ                       5ος Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ)

 

4. ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ             3ος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΜΤΒ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)

 

Α3.ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1.  ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ          4η Ομ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ )

`                                              6η Ομνιουμ (ταχύτητα) στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΒΕΛΓΙΟ)

6η Ομ. Σπρίντ στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (ΚΑΛΙ)

 

2.  ΠΑΤΑΠΗ ΔΗΜΗΤΡΑ                      4η Ομαδ. Σπριντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΙΝΣΚ )

 

3. ΧΑΤΖΗ ΕΛΙΣΑΒΕΤ                          6η Ατ. Πουρσουιτ  στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (ΚΑΛΙ)

 

4.  ΚΛΑΠΑΝΑΡΑ ΕΛΕΝΗ                     6η Ομ. Σπρίντ στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (ΚΑΛΙ)

 

5.  ΔΙΑΚΑΚΗ ΕΛΕΝΗ                          1η  στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΜΤΒ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)

 

6.  ΠΛΕΣΙΩΤΗ ΔΗΜΗΤΡΑ                   3η  στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΜΤΒ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)

 

Α4. ΠΑΙΔΩΝ

1. ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                  3Ος  στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα ΜΤΒ (ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ)

2. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ      2Ος στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Δρόμου  (ΤΟΥΡΚΙΑ)

Α1. ΑΝΔΡΩΝ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΆΚΗΣ                          4ος  ΚΕΙΡΙΝ 1ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΙΣΤΑΣ (ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ)

3ος ΚΕΙΡΙΝ ΔΙΕΘΝΗΣ ΑΓΩΝΑΣ (ΠΟΛΩΝΙΑ)

 

—————————————————————————————————————————————————-

ΖΑΦΕΙΡΗΣ  ΒΟΛΙΚΆΚΗΣ                        4Ος 200μ.ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)           (                                                                 4ος ΚΕΙΡΙΝ GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

 

—————————————————————————————————————————————————-

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ                                  4η ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΡΙΝΤ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)

ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΠΡΈΤΑΣ

ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ

 

2η ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΟΥΡΣΟΥΙΤ GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΠΟΥΓΛΑΣ                       `

ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΥΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΝΕΟΦΥΤΟΣ  ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΔΗΣ ΜΑΓΚΟΥΡΑΣ

 

4η ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΡΙΝΤ GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΚΑΣΤΡΑΝΤΑΣ)

ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΕΠΠΑΣ

ΖΑΦΕΙΡΗΣ ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ

—————————————————————————————————————————————————-

 

ΠΕΡΙΚΛΗΣ         ΗΛΙΑΣ                           2ος CROSS COUNTRY ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ( ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ)

3ος CROSS COUNTRY ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ( ΑΛΑΝΙΑ)

 

 

Α2. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΓΓΕΛΙΚΗ         ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΛΗ           4η  ΚΕΙΡΙΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)

 

—————————————————————————————————————————————————-

ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ        ΧΑΤΖΗ                         1η  ΠΟΝΤΟΙ GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

3η ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΟΥΡΣΟΥΙΤ  GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

4η  ΣΚΡΑΤΣ  GRAND PRIX ΠΙΣΤΑΣ (ΒΙΕΝΝΗ)

 

—————————————————————————————————————————

Α3 ΕΦΗΒΩΝ

ΙΩΑΝΝΗΣ          ΣΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ             4ος ΟΜΝΙΟΥΜ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)

 

 

 

————————————————————————————————————————————-

Α4. ΝΕΑΝΙΔΩΝ

ΔΗΜΗΤΡΑ ΠΑΤΑΠΗ)                             6η ΟΜΑΔΙΚΟ ΣΠΡΙΝΤ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΙΤΑΛΙΑ)

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΝΔΥΛΑΚΗ

 

 

ΔΗΜΗΤΡΑ        ΠΑΤΑΠΗ                       4η 200μ.ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)

 

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΝΔΥΛΑΚΗ                       4η ΣΚΡΑΤΣ  ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΙΣΤΑΣ (ΡΩΣΙΑ)

ΠΙΣΤΑΣ

 

Α1.ΑΝΔΡΩΝ

 

1.  ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ                     7ος Πόντοι στο 3ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας  (ΠΕΚΙΝΟ)

10ος Ομνιουμ στο 4ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ)

 

2. ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ               9ος Πόντοι στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (Ολλανδία)

9ος στο Ομνιουμ  στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

3  ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                        2ος Κειριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας (Ολλανδία)

1ος Κειριν στο 1ο Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας (Αστάνα, Καζακστάν)

1ος Κειριν στο Grand Prix of Moscow

 

4. ΜΠΡΕΤΑΣ ΣΩΤΗΡΗΣ                           2ος Κειριν  στον διεθνή αγώνα ‘’ Clober Rreis von Deutschland im Sprint’’ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ)

 

Α2.ΕΦΗΒΩΝ

1.ΣΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                   3ος Σκράτς  στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (ΜΟΣΧΑ)

 

 

2. ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ                      5ος Ομαδικό Σπρίντ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (ΡΩΣΙΑ)

8ος 200μ.Ταχύτητας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (ΡΩΣΙΑ)

 

 

3.ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                5ος Ομαδικό Σπρίντ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (ΡΩΣΙΑ)

 

 

4.ΠΑΓΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                          5ος Ομαδικό Σπρίντ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πίστας (ΡΩΣΙΑ)

 

Α3.ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1.  ΚΟΥΤΣΟΝΙΚΟΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ               5η 200μ.Ταχύτητας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

6η 500μ.Ατ.Χρονομέτρησης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

7η Κειριν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

8η 200μ.Ταχύτητας στον διεθνή αγώνα Πίστας (Γερμανία)

 

2.ΠΑΤΑΠΗ ΔΗΜΗΤΡΑ                             7η 500μ.Ατ.Χρονομέτρησης στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

7η 200μ.Ταχύτητας στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

7η Κειριν στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πίστας  (ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ)

 

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ( ΜΤΒ)

 

 ΑΝΔΡΩΝ

1.ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΛΙΑΣ                                1ος στον διεθνή αγώνα ” International Isparta MTB Cup – Isparta’’(ΤΟΥΡΚΙΑ)

1ος στον διεθνή αγώνα’’ Troodos  MTB Race’’(ΚΥΠΡΟΣ)

1ος στον διεθνή αγώνα ”  International  Goreme MTB Cup    (ΚΥΠΡΟΣ)

3ος στον διεθνή Αγώνα” Manisa MTB Cup ”(ΤΟΥΡΚΙΑ)

4ος στον διεθνή Αγώνα’’ Voroklini” (KΥΠΡΟΣ)

9ος   στον διεθνή αγώνα ‘’ Afxentia’’ (ΚΥΠΡΟΣ)

 

2.ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                    3ος στον διεθνή αγώνα ‘’International Isparta MTB Cup – Isparta’’(ΤΟΥΡΚΙΑ)

3ος στον διεθνή αγώνα ’’ Troodos  MTB Race’’ (ΚΥΠΡΟΣ)

3ος στον διεθνή αγώνα ”  International  Goreme’’ MTB Cup    (ΚΥΠΡΟΣ)

 

 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

 

ΑΝΔΡΩΝ

1. ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ                      2ος  στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

ΝΕΩΝ

1.ΤΖΩΡΤΖΑΚΗΣ ΠΟΛΥΧΡΟΝΗΣ    1ος  στον 17ο  Διεθνή Γύρο Ελλάδας

5ος  Ομαδικό στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

2.ΚΟΥΡΜΠΕΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ      5ος Ομαδικό στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

3. ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ       5ος Ομαδικό στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ   5ος Ομαδικό στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

5.ΠΑΤΤΕΣ–ΤΟΥΜΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 5ος  Ομαδικό στον 17ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ( ΜΤΒ)

 

 ΑΝΔΡΩΝ

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΛΙΑΣ     ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΣΤΟ MARATHON MTB (ΓΑΛΛΙΑ)

                                                            33ος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου

5ος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα MARATHON MTB

1ος ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΗΣ στην Τουρκία

ΝΕΩΝ

ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ                      1ος ΒΑΛΚΑΝΙΟΝΙΚΗΣ Νέων Ανδρών στην Τουρκία

 

ΠΙΣΤΑΣ

 

Α1.ΑΝΔΡΩΝ

 

ΒΟΛΙΚΑΚΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ    3oς στην ταχύτητα στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Ελίτ (Λιθουανία)

5ος Κειριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Ελίτ (Λιθουανία)

9ος Κειριν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου

6ος Κειριν στο Grand Prix Cottbus

 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ                                     6η στο Ομαδικό Σπρίντ στο Grand Prix of Moscow

Βολικάκης Χρήστος

Βολικάκης Ζαφείρης

Αγγελίδης Στυλιανός

 

 

Α2.ΕΦΗΒΩΝ

 

ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ                                     8η στο Ομαδικό Σπρίντ στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Πίστας (Πορτογ)

Καλογερόπουλος Ιωάννης

Κατσούρας Παναγιώτης

Γεωργιάδης Πέτρος

 

ΚΑΤΣΟΥΡΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ                      10ος στο Κειριν στο Ευρωπαϊκό Πρωτ/μα Πίστας (Πορτογ)

 

 

 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

 

ΑΝΔΡΩΝ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΑΜΟΥΡΙΔΗΣ                         3ος  στον 18ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΗΛΙΑΣ                                   7ος  στον 18ο Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

ΝΕΩΝ

ΚΑΣΤΡΑΝΤΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ                   1ος  στον 18ο  Διεθνή Γύρο Ελλάδας

 

ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ, ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ, ΣΕ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΡΙΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ (ΔΡΟΜΟ – ΠΙΣΤΑ – ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ) :

  1. 1.    Ταμουρίδης Γιάννης                Αγώνισμα αντοχής δρόμου
  2. 2.    Περικλής Ηλίας                       Ορεινή Ποδηλασία
  3. 3.    Βολικάκης Χρήστος                Ποδηλασία Πίστας
  4. 4.    Βολικάκης Ζαφείρης                           ‘’          ‘’