HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ16η θέση για τον Βολικάκη, αλλά…

16η θέση για τον Βολικάκη, αλλά…

«Θέλω να πιστεύω θα λυθούν τα προβλήματα και η συνέχεια θα είναι πολύ καλύτερη».

Ο Χρήστος Βολικάκης κατέλαβε την 16η θέση (130 β.) στην Ολλανδία, στον αγώνα σκρατς του 2ου Παγκοσμίου Κυπέλλου που γίνεται στο Άπελντοορν. Μια θέση φυσικά πολύ μακριά από τις πολύ μεγάλες δυνατότητες του κορυφαίου Έλληνα ποδηλάτη στην πίστα και σίγουρα μακριά από το μετάλλιο που κατέκτησε τον προηγούμενο μήνα στο Παρίσι, στο Πανευρωπαϊκό.

«Ο αγώνας δεν πήγε όπως θα θέλαμε μαρκάροντας το φετινό παγκόσμιο πρωταθλητή από την Ισπανία Mora Verdi και τον περσινό παγκόσμιο πρωταθλητή από την Γερμανία Luca Liss. Από νωρίς στην κούρσα ξεκόλλησαν αρκετοί αθλητές με αποτέλεσμα να βγω δεύτερος στο τελικό σπριντ αλλά αυτό δεν έφτανε ώστε να μου δώσει μια καλύτερη θέση από την 16η θέση και τους 130 βαθμούς που θα προστεθούν στους 450 β. του Πανευρωπαϊκού και θα με ανεβάσουν στη παγκόσμια κατάταξη για το κυνήγι της πρόκρισης στο παγκόσμιο. Βέβαια ας μην ξεχνάμε ότι αυτός ήταν μόλις ο δεύτερος αγώνας μου στο αγώνισμα που διεξήχθει μάλιστα με πολύ διαφορετικό στιλ από ότι στο Πανευρωπαϊκό».

Λόγια του Χρήστου Βολικάκη για την συγκεκριμένη κούρσα και συνέχισε μιλώντας για τα γενικότερα προβλήματα:

«Ίσως σε κάποιους που δεν γνωρίζουν να φανούν σαν δικαιολογία αλλά όταν μένεις μια βδομάδα εκτός προπονήσεων λόγω των γνωστών προβλημάτων που ταλαιπωρούν το άθλημά μας, είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να φέρεις το αποτέλεσμα που θέλεις. Φυσικά θέλω να πιστεύω ότι η συνέχεια θα είναι καλύτερη, θα λυθούν τα προβλήματα, με την συμμετοχή μου σε αγώνες και την λειτουργία του ποδηλατοδρομίου. Έτσι ώστε η χώρα μας να μην απουσιάσει από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017, στο Χονγκ Κονγκ».

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνα πήρε ο Λευκορώσος Ραμάν Ραμανάου (500 β.), το αργυρό ο Βρετανός Κίστοφερ Λέιθαμ (450) και το χάλκινο ο Μορένα Ντε Πο από το Βέλγιο (400).