HomeΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ109ος με διπλό κάταγμα ο Στέλιος Φαραντάκης

109ος με διπλό κάταγμα ο Στέλιος Φαραντάκης

Ο 21χρονος τερμάτισε παρά τον τραυματισμό στο αγώνα αντοχής U23 του Παγκοσμίου.

Πολύ άτυχος στάθηκε ο Στέλιος Φαραντάκης στον αγώνα αντοχής ποδηλασίας δρόμου U23 που έγινε σήμερα στην Ντόχα του Κατάρ. Ο 21χρονος Έλληνας πρωταθλητής υπέστη διπλό κάταγμα μετακαρπίου, 4 μόλις χιλιόμετρα πριν από την ολοκλήρωση του αγωνίσματος των 166 χλμ. και μάλιστα αύριο αναμένεται να χειρουργηθεί. Μάλιστα κατάφερε να τερματίσει έστω και με το ένα χέρι, καταλαμβάνοντας την 109η θέση, ανάμεσα σε 149 ποδηλάτες που τερμάτισαν (σ.σ. εκκίνηση πήραν 188 αθλητές).

«Ήταν μια μπαριέρα πιο έξω απο τις προηγούμενες, 4 χλμ. πριν τον τερματισμό. Εκεί χτύπησα το χέρι μου και έπαθα διπλό κάταγμα. Παρά τον πόνο συνέχισα τον αγώνα, διότι ήθελα να τερματίσω έστω και με το ένα χέρι. Αύριο το πρωί θα χειρουργηθώ εδώ στο Κατάρ και θα επιστρέψω την Κυριακή στην Ελλάδα», δήλωσε ο Στέλιος.

Νικητής του αγωνίσματος ο Κρίστοφερ Χάλβορσεν (Νορβηγία) με 3:40:53 και ακολούθησαν ο Πασκάλ Άκερμαν (Γερμανία) και ο Γιάκουμπ Μαρέτσκο (Ιταλία).

Στην φωτογραφία ο Στέλιος Φαραντάκης με τον Πολυχρόνη Τζορτζάκη και την Βαρβάρα Φασόη, στη Ντόχα.