HomeRESULTSTRACKΠανελλήνιο πίστας Α-Γ: Όλα τα αποτελέσματα της 3ης ημέρα

Πανελλήνιο πίστας Α-Γ: Όλα τα αποτελέσματα της 3ης ημέρα

Χρυσά μετάλλια για Χρήστο και Ζαφείρη Βολικάκη στο μάντισον
και Κωνσταντίνο Λιβανό στο κέιριν
Πρωταθλήτριες ομάδες ο ΠΟ Βόλου στους άνδρες και ο ΠΑΣ Ρεθύμνου στις γυναίκες

Με τους αγώνες της τρίτης και τελευταίας ημέρα, ολοκληρώθηκε σήμερα Κυριακή (13/09) το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Ανδρών – Γυναικών, στο Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο στο ΟΑΚΑ, όπου παραβρέθηκε ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμούς Γιώργος Μαυρωτάς.

Ο Χρήστος και ο Ζαφείρης Βολικάκης κέρδισαν το μάντισον, ενώ ο Κωνσταντίνος Λιβανός ήταν ο «χρυσός» νικητής στο κέιριν.

Πρωταθλήτριες ομάδες αναδείχθηκαν ο ΠΟ Βόλου με πολύ μεγάλη διαφορά στους άνδρες και ακολούθησαν ο ΠΟ Πατρών και ο ΠΟ Χανίων Τάλως, ενώ την κορυφή των γυναικών κατέκτησε ο ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας και ακολούθησαν ο ΠΣ Κρόνος και ΠΟ Χανίων Τάλως.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της τρίτης και τελευταίας ημέρας (Κυριακή 13/09):

• Αγώνας Μάντισον 30 χλμ. Ανδρών

Τα αδέλφια Βολικάκη (ΠΟ Βόλου) κέρδισαν τον εντυπωσιακό αγώνα Μάντισον 30 χλμ. ανδρών. Ο Χρήστος και ο Ζαφείρης Βολικάκης συνεργάστηκαν ιδανικά και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη και στο χρυσό μετάλλιο, με 77 πόντους.

Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο ΠΓΣ Λάρισας με τους Παναγιώτη Καρατσιβή και Βασίλη Τσοπούρογλου, ενώ στην τρίτη θέση πλασαρίστηκε το δίδυμο του ΓΣ Διαγόρα με τους Κωνσταντίνο Κωνσταντούρα και Νίκο Δράκο.

Η πρώτη 6άδα στον αγώνα μάντισον 30 χλμ. των Ανδρών:

1. ΠΟ Βόλος 77 βαθμοί (Χρήστος Βολικάκης, Ζαφείρης Βολικάκης)
  2. ΠΓΣ Λάρισας 37 β. (Παναγιώτης Καρατσιβής, Βασίλης Τσοπούρογλου)
  3. ΓΣ Διαγόρας -15 (-2 γύροι) – (Κωνσταντίνος Κωνσταντούρας, Νικόλαος Δράκος)
  4. ΠΟ Χανίων Τάλως -24 (-2 γύροι) – (Μιχαήλ Κορτσιδάκης, Ιωάννης Πανηγυράκης)
  • Κέιριν Ανδρών

Ο Κωνσταντίνος Λιβανός αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος στο κέιριν ανδρών. Ο αθλητής του ΠΟ Χανίων Τάλως βγήκε νικητής μετά από μια συγκλονιστική μάχη με τον Σωτήρη Μπρέτα, του ΠΟ Βόλου.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε Δημήτρης Βουκελάτος (ΠΟ Πατρών).