Πρωταθλητής ο Δημήτρης Αντωνιάδης και στις Σέρρες

Στο βάθρο του XCO – Cross Country ανέβηκαν και οι Ηλίας και Μολλά.
Νικητής στους εφήβους ο Μαραγκός και στους παίδες ο Γεωργιάδης.

Ο Δημήτρης Αντωνιάδης του Κρόνου Νίκαιας και της Scott Gold Star κατέκτησε ένα ακόμα τίτλο κερδίζοντας και φέτος στο αγώνισμα XCO – Cross Country, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ορεινής ποδηλασίας που συνδιοργάνωσαν με επιτυχία στις Σέρρες η ΕΟΠ με την ΕΠΣΜΑΘ και το γραφείο οργάνωσης ΔΙΟΤΙΜΑ.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσαν δύο ποδηλάτες με σταθερή παρουσία σ’ αυτό, ο Περικλής Ηλίας (Giant LiV Polimedical) και ο Χαρούν Μολλά (Θράκας Ιππέας – Scott Gold Star).

Νικητής στους εφήβους ήταν ο Νικόλαος Μαραγκός (Μάνδρας West Coast) και στους παίδες ο  Νικόλαος Γεωργιάδης (Μαχητές Πεύκων).

Επίσης στις τρεις κατηγορίες των Μάστερς πρώτευσαν στην Α Κατηγορία ο Μιχάλης Παρασάβας (Παναθηναϊκός), στην Β ο Λευτέρης Ματσούκας, (Χαλκίδα) και στην Γ Ο Γεώργιος Γκίνης (Θησέας)

Τα αναλυτικά αποτελέσματα (πρώτες 6άδες) των ανδρών, εφήβων, παίδων και Μάστερς, στο αγώνισμα XCO – Cross Country του Πανελληνίου:

  • Άνδρες
  1. Αντωνιάδης Δημήτρης (Κρόνος Νίκαιας – Scott Gold Star) 1:31:30,
  2. Ηλίας Περικλής (Giant LiV Polimedical) 1:33:03,
  3. Μολλά Χαρούν (Θράκας Ιππέας – Scott Gold Star) 1:37:43,
  4. Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος (Χίλια δένδρα) 1:40:49, 5. Πετρίδης Θεόδωρος (Παράδεισος) 1:41:00, 6. Κορτσιδάκης Μιχαήλ (Τάλως) 1:45:45
  • Έφηβοι
  1. Μαραγκός Νικόλαος (Μάνδρας West Coast) 1:08:36,
  2. Μουστακίδης Νικόλας (Μαχητές Πεύκων) 1:08:54,
  3. Τόττας Συμεών ( Μαχητές Πεύκων) 1:10:14,
  4. Τσικιντίκος Γεώργιος (Άτλας) 1:12:55, 5. Αντωνιάδης Άγγελος (Μαχητές Πεύκων) 1:15:33, 6. Σιώνης Γεώργιος-Παΐσιος (Αερωπός Έδεσσας) 1:18:10,,
  • Παίδες
  1. Γεωργιάδης Νικόλαος (Μαχητές Πεύκων) 0:53:00,
  2. Δαβαρίας Ιωάννης (Άτλας) 0:53:37,
  3. Πατεράκης Ηλίας (Τάλως) 0:55:19,
  4. Γκλαβίνας Γεώργιος (ΒΑΟ) 0:56:16, 5. Γεωργιάδης Λεωνίδας (Βέλος) 0:56:36, 6. Κέσογλου Αναστάσιος (Μαχητές Πεύκων) 0:57:35
  • Μάστερς Α
  1. Παρασάβας Μιχάλης (Παναθηναϊκός) 1:13:07,
  2. Ανδριώτης Ορέστης (ΠΟ Πατρών) 1:14:16,
  3. Καβουρτζίκλης Αθανάσιος (Θράκας Ιππέας) 1:16:52,
  4. Λιβέρης Δημήτριος (Τάλως) 1:18:03, 5. Ανδρεόπουλος Νικόλαος (Θησέας) 1:22:24, 6. Γκορές Νικόλαος (Ποδηλάτης) 1:28:15
  • Μάστερς Β
  1. Ματσούκας Λευτέρης, (Χαλκίδα) 1:14:19,
  2. Τσιπλάκης Βασίλειος (ΒΑΟ) 1:20:01,
  3. Παπαϊωάννου Ευάγγελος (Χίλια Δένδρα) 1:21:24,
  4. Μπαταλογιάννης Χρήστος (Πηνειός) 1:22:14, 5. Καβαλιεράτος Αναστάσιος (ΑΕΚ Αθηνών) 1:24:51, 6. Χριστακόπουλος Αναστάσιος (Θησέας) 1:30:05
  • Μάστερς Γ
  1. Γκίνης Γεώργιος (Θησέας) 1:16:44,
  2. Μπαλάσκας Παναγιώτης (Αίολος) 1:17:12,
  3. Ντιττόπουλος Ιωάννης (Θερμαίος) 1:23:15,
  4. Μουσούρης Μιλτιάδης (ΒΑΟ) 1:33:05, 5. Σιώνης Γρηγόρης (Αερωπός Έδεσσας) 1:25:42, 6. Βακαθανάσης Ιωάννης (Θησέας) –1 γύρο

ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Φωτό: Παντελή Τζερτζεβέλη