Πρωταγωνιστές ο Χρήστος και ο Ζαφείρης Βολικάκης

Τα αποτελέσματα των Διεθνών Αγώνων ποδηλασίας πίστας Athens Track Grand Prix.

Τα αδέλφια Βολικάκη –με πρώτο και καλύτερο τον Χρήστο- ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στην Διεθνή διοργάνωση Athens Track Grand Prix, που διεξήχθει στο Ολυμπιακό ποδηλατοδρόμιο στο ΟΑΚΑ, με την συμμετοχή 100 περίπου αθλητών και αθλητριών από 6 χώρες (Λιθουανία, Ιρλανδία, Ρωσία, Νότια Αφρική, Βέλγιο και φυσικά Ελλάδα).

Ο Χρήστος Βολικάκης κέρδισε το σκρατς, τους πόντους και το όμνιουμ, ενώ δίδυμο με τον αδελφό του ήταν δεύτεροι στο madison.

Ο Ζαφείρης Βολικάκης ήταν ο νικητής στο elimination, δεύτερος στο όμνιουμ, ενώ στο madison ήταν επίσης δεύτερος, δίδυμο με τον αδελφό του Χρήστο.

Στις γυναίκες η Αργυρώ Μηλάκη κέρδισε το σκρατς και ήταν δεύτερη στο elimination, η Αθηνά Χατζηστύλη, νίκησε στο elimination και ήταν δεύτερη στα 200μ. σπριντ όπου νικήτρια ήταν η Ιωάννα ΠλέγκαΓαβριλάκη.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Σωτήρη Μπρέτα που ήταν δεύτερος και στα 200μ. σπριντ και στο κέιριν.

Πρωτιά και από τον Κωνσταντίνο Λιβανό στην κατηγορία Νέων Ανδρών στο σκρατς.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα, οι τρεις πρώτοι ανά αγώνισμα και κατηγορία:

  • Σκρατς

Άνδρες Elite: 1. Βολικάκης Χρήστος (Πόρτο Λεόνε), 2. English Felix (Ireland Team), 3. Σούλιος Ζήσης (Κρόνος Νίκαιας),
Γυναίκες Elite: 1. Μηλάκη Αργυρώ (Τρίπολη), 2. Αθανασοπούλου Χριστίνα (Θησέας), 3. Bole Lize (Team Computer Smith)
Νέοι Άνδρες: 1. Λιβανός Κωνσταντίνος (Τάλως), 2. Σαρρής Ευάγγελος (Κάστρο), 3 Ρόκας Ιωάννης (Θησέας)

  • Πόντοι

Άνδρες Elite 1. Βολικάκης Χρήστος 105π., 2. English Felix 74π., 3. Κλόκας Στέφανος 31π.

  • Κέιριν

Άνδρες Elite: 1. Jonauskas Svajiunas (Lithuanian National Team), 2. Μπρέτας Σωτήρης (Κάστρο), 3. Ceci Francesco (Fiamme Azzure)

  • Elimination

Άνδρες Elite: 1. Βολικάκης Ζαφείρης (Πόρτο Λεόνε), 2. Κλόκας Στέφανος (Βόλος), 3. Παπασταματάκης (Ροδήλιος Ρόδος)
Γυναίκες Elite: 1. Χατζηστύλη Αθηνά (Θησέας), 2. Μηλάκη Αργυρώ (Τρίπολη), 3. Φασόη Βαρβάρα (Ολυμπιακός ΠΧ)

  • Madison

Άνδρες Elite: 1. Russian Team / Piskunov Maxim – Sazanov Avdrei 2. Πόρτο Λεόνε / Βολικάκης Χρήστος – Βολικάκης Ζαφείρης, 3. Ireland Team / English Felix – Potts Marc

  • Όμνιουμ

Άνδρες Elite: 1. Βολικάκης Χρήστος (Πόρτο Λεόνε), 2. Βολικάκης Ζαφείρης (Πόρτο Λεόνε) 3. English Felix (Ireland Team)

  • 200μ. σπριντ

Άνδρες Elite: 1. Jonauskas Svajiunas (Lithuanian National Team), 2. Μπρέτας Σωτήρης (Κάστρο), 3. De Pauw Ayrton (Belgian Cycling Team)
Γυναίκες Elite: 1. ΠλέγκαΓαβριλάκη Ιωάννα (Κρόνος Νίκαιας), 2. Χατζηστύλη Αθήνα (Θησέας), 3. Bole Lize (Team Computer Smith)

19-Mens Juniors Scratch Race Results
21-Womens Elite Scratch Race Results
24-Mens Elite Points Race Results
25-Womens Elite Elimination Results
26-Mens Elite Elimination Results
31 Mens Elite Madison Results
33 Mens Elite 200m Sprint Final Classification Report
34-Mens Elite Scratch Race Results
52 Mens Elite Keirin Final Classification Report
55 Womens Elite 200m
2018 OMNIOUM ATHENS TRACK_FINAL (1)

 

Φωτογραφίες: Νάσος Τριανταφύλλου