“Ασημένιος” ο Περικλής Ηλίας στην Αλάνια

Στην 14η θέση της γενικής ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης
– Μαζί με Αντωνιάδη και Μολλά θα αγωνισθούν και στο μονοήμερο αγώνα
C1

Ασημένιο μετάλλιο για την Εθνική ομάδα ορεινής ποδηλασίας στην Τουρκία. Το κατέκτησε ο Περικλής Ηλίας κερδίζοντας την δεύτερη θέση στην γενική κατάταξη, στον δύσκολο 4ήμερο διεθνή αγώνα της Αλάνια.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε την τελευταία αγωνιστική ημέρα από την 5η θέση της γενικής και με διαφορά 2 λεπτών και 36 δευτερολέπτων. Ένα δύσκολο ετάπ 63χλμ. σε μια διαδρομή που όμως ταίριαξε απόλυτα στον Περικλή Ηλία, που με έξυπνη τακτική κάλυψε την διαφορά των τριών προπορευόμενων αθλητών και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Ηλία Τσορτουκτσίδη που κατετάγει στην 14η θέση της γενικής.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Σεργκέι Νικολάεφ με 5:17:12, ακολούθησε ο Περικλής Ηλίας με 5:19:44 και τρίτος ήταν ο Ρώσος Ρουσλάν Μπορένσκι με 5:20:23.

Στην Τουρκία βρίσκονται επίσης ο Δημήτρης Αντωνιάδης και ο Χαρούν Μολλά που θα αγωνισθούν μαζί με τους Περικλή Ηλία και Ηλία Τσορτουκτσίδη στον μονοήμερο αγώνα κατηγορίας C1 που ακολουθεί.

Στην Αλάνια είναι και ο ομοσπονδιακός προπονητής Γιώργος Κατσέλης και ο έφορος Εθνικών ομάδων Δημήτρης Γεωργακόπουλος.